Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Nadal přežil Verdascův nápor

Semifinále trvalo pět hodin a čtrnáct minut * Do finále Australian Open postoupila světová jednička

MELBOURNE/PRAHA Pět hodin a čtrnáct minut fantastických výměn, diváci tleskající vestoje a dva odhodlaní, ale zároveň unavení tenisté. Takový byl nejdelší zápas v historii Australian Open mezi Rafaelem Nadalem a Fernandem Verdascem. O pouhé tři minuty tak překonali rekord z roku 1991, který na kurtu vytvořili Němec Boris Becker a Ital Omar Camporese.

Nadal, který v Melbourne do včerejšího španělského semifinále neztratil ani set, se tentokrát na vítězství 6:7 (4:7), 6:4, 7:6 (7:2), 6:7 (1:7) a 6:4 pořádně nadřel. Až se pomalu schylovalo k největší senzaci úvodního grandslamu roku 2009.

Verdasco si zasloužil vyhrát Čtrnáctý nasazený Verdasco byl světové jedničce vyrovnaným protivníkem až do samého konce. Zápas nakonec smolně prohrál až kvůli dvojchybě v samotném závěru posledního setu.

V prvním grandslamovém semifinále kariéry ale určitě nezklamal. Kurt sice opouštěl nešťastný z promarněné příležitosti, ale s hlavou vztyčenou.

„Je smutné hrát takový zápas a po pěti hodinách neodejít s vítězstvím. Na druhou stranu mohu být hrdý na výsledky, které jsem tady v Austrálii uhrál. Tento neuvěřitelný zápas byl vrcholem,“ povídal Verdasco, který byl ochoten výhře obětovat veškerou zbylou sílu.

Vyrovnanému utkání by slušela remíza, ale na ty se v tenise nehraje. „Zasloužil si vyhrát,“ přiznal ještě zpocený a udýchaný Nadal a vyšvihl svému kamarádovi a daviscupovému kolegovi poklonu: „Bylo velmi těžké hrát agresivně proti tenistovi, jako je Fernando. Byl neuvěřitelný.“ Z výrazu Nadalovy tváře se dalo vyčíst, jak moc si cení vítězství nad soupeřem, který vyřadil Radka Štěpánka, turnajového favorita Andyho Murrayho či francouzského obhájce loňského finále v Melbourne Jo-Wilfrieda Tsongu.

Vyčerpaně jen klesl s opojným úsměvem k zemi a užíval si vydřenou výhru. „V posledním gamu jsem se skoro rozplakal, bylo tam příliš napětí,“ řekl vítěz.

„Oba jsme podali neuvěřitelné výkony. Vždycky jsem říkal, že Rafa (Nadal) je v pětisetových zápasech nejtěžším možným protivníkem. Držel jsem se ho úspěšně po celý zápas. Tahle bitva navždy zůstane v mojí paměti,“ vydechl Verdasco.

Výsledky Australian Open: Muži - semifinále: Nadal (1) - Verdasco (14) 6:7 (4:7), 6:4, 7:6 (7:2), 6:7 (1:7), 6:4, Ženy, čtyřhra - finále: S. Williamsová, V. Williamsová - Hantuchová, Sugijamaová 6:3, 6:3. Smíšená čtyřhra - semifinále: Mirzaová, Bhúpathí - BENEŠOVÁ, DLOUHÝ 6:4, 6:1.