Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

„Nadávali nám doteď, budou dál“

Česko

Zapovězená země – Kanada pravděpodobně už brzy znovu zavede pro Čechy vízovou povinnost

Obhájci práv menšin se obávají, že zavedení víz může vyvolat vlnu nesnášenlivosti vůči Romům.

PRAHA Možné zavedení kanadských víz pro občany Česka by mohlo přinést i další vlnu projevů rasismu vůči Romům. Obávají se toho romští aktivisté. A jejich obavy potvrzují i příspěvky v diskusích pod články, které o záměru této severoamerické země informují. „Proč jako zavádějí víza pro Čechy? Proč je nezavedou jen pro cigány? Chtěj jen brát sociální dávky, ale pracovat ne a na to teď všichni doplatíme,“ reagoval například jeden ze čtenářů. Jeho názor podporovala velká část diskutujících. Romští aktivisté upozorňují hlavně na důvody, kvůli kterým čeští Romové ve velkém do Kanady odcházejí. Těmi jsou podle nich hlavně narůstající projevy rasismu a xenofobie v Česku. „Mluví se sice o českých emigrantech, všichni víme, že se jedná o etnické Romy. Nikdo si ale neuvědomuje, že odcházejí kvůli strachu a kvůli pocitům diskriminace,“ řekla ředitelkou kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová. „Dokud člověk nezažije diskriminaci, nikdy nepochopí, jaké pocity to jsou,“ dodala.

Navíc hrozí, že do ciziny odcházejí převážně ti „slušní“ Romové a ti, kteří na odcestování mají dostatek peněz. „Vím o spoustě velmi slušných romských rodin, kdy oba rodiče normálně pracují, děti studují, a přesto odešli. Důvodem byly rasistické útoky nebo napadení dětí,“ popsala svou zkušenost zástupkyně ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jana Poláková s tím, že se jejich rozhodnutí nikdo nemůže divit.

Neonacisté si mnou ruce Přestože se většina Čechů zavedení víz obává, je zde i jedna skupina těch, kteří se z toto radují. Těmi jsou čeští pravicoví extremisté. Hromadné odchody Romů jsou jejich cílem. „Pro neonacisty je toto do značné míry úspěch. V Romech vyvolali strach a ti odtud odjíždějí,“ řekl Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

Ado karet by jim mohlo hrát i zavedení víz. Budou totiž moci ukázat na ty, na které „doplatí“ i zbytek společnosti. „Určitě to proti Romům použijí,“ dodal Cakl.

Podle jeho slov je ale celá situace pouze důsledkem toho, že se u nás romská problematika a hlavně poslední události například v Janově vůbec neřešily.

Samotní Romové, kteří nikam neodcestovali, se ale další nesnášenlivosti kvůli možnému zavedení víz příliš neobávají. Na výhrůžky jsou prý již zvyklí. „Nadávali nám doteď, budou dál. Nic se nezmění,“ shodovali se například Romové v Bratislavské ulici v Brně. „Bílí nepřáli Kanadu nám, my jsme trošku zkomplikovali cestu jim,“ podotkl další z nich. Toho, že je budou například extremisté pronásledovat, se brněnští Romové nebojí. „Ať si zkusí přijít,“ reagovali.

I když nemají strach, může další neřešení situace přinést podle předsedy sdružení Dženo Ivana Veselého eskalaci napětí. To pak může vést až k pogromům.

***

Bez víza mohou Češi do třetiny světa

Jenom s pasem bez víza mohou nyní cestovat občané České republiky do 82 států, tedy do více než třetiny zemí světa. V současné době tak už zbývá jen jeden stát, do kterého musí mít Češi vízum, zatímco naopak pro cizince tato povinnost neplatí – je to Austrálie. Asie:

Severní Amerika: USA, Kanada, Mexiko. Střední Amerika: Antigua a Barbuda, Belize, Dominikánská republika, Guatemala, Honduras, Kostarika, Nikaragua, Panama, Salvador Karibik: Bahamy, Barbados, Svatý Kryštof a Nevis, Trinidad a Tobago

Jižní Amerika: Argentina, Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Chile, Kolumbie, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela

Evropa: Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Velká Británie Afrika: Gambie, Jihoafrická republika, Maroko, Mauricius, Seychely

Filipíny, Gruzie, Hongkong, Japonsko, Korejská republika, Macao, Malajsie, Singapur, Brunej, Tchaj-wan Blízký východ: Izrael Austrálie a Oceánie: Nový Zéland

K žadatelům o azyl v Kanadě se v květnu také přidal Rom Jaroslav Suchý, který se proslavil, když v Praze pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu. Suchý se také u soudu neúspěšně domáhal odškodného půl milionu korun za to, že musel chodit do zvláštní školy.

Autor: