Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Nadbytečné bitevníky L-159 chtějí koupit tři firmy

Česko

  7:30
VODOCHODY/PRAHA - Pro ministerstvo obrany je to potěšující zpráva. Po mnoha letech, kdy se nedařilo odprodat ani jeden ze zakonzervovaných letounů L-159 nikde po světě, se teď přihlásili rovnou tři zájemci. A není vyloučeno, že další přibudou.

Aero L-159 Alca Armády ČR foto: ČTK

Prodávat vojenské bitevníky L-159 ve veřejné soutěži ještě nikdo nezkusil, ale ministerstvu obrany vloni pod vedením Alexandra Vondry vlastně nic jiného nezbylo. Teď se ukazuje, že vydat se touhle cestou bylo správné. Zájemci se mohli o první osmičku těchto strojů hlásit do včerejška, podle informací LN přišly obálky s nabídkou od tří subjektů. „Konečný počet není možné sdělit, protože ještě 9. ledna mohli zájemci poslat nabídku písemně a obdržíme ji se zpožděním,“ doplnil Jan Pejšek, mluvčí ministerstva.

Jak dále zjistily LN, nabídku poslala i firma Aero Vodochody. Tedy fabrika, která dnes zakonzervované bitevníky před několika lety pro ministerstvo obrany za 52 miliard vyrobila. Teoreticky by je mohla využít v obchodu s Irákem, který loni v říjnu předběžně slíbil, že odebere 28 dvoumístných verzí L-159 Alca za 20 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

I přesto, že tři kupci ministerstvo těší, průběh tendru naznačoval, že kupců by mohlo být ještě víc. Bližší podmínky prodeje si vyzvedlo dvanáct firem, do hangáru ve Vodochodech, kde je všech 36 nepotřebných armádních bitevníků uloženo, přišli na exkurzi v listopadu zástupci osmi společností. "Výsledky soutěže se všem, kteří podají nabídku, oznámíme do 13. února 2013," popisuje mluvčí Pejšek, kdy bude jasné, kdo bitevníky a za kolik získal.

Odhad ministerstva obrany stanovil prodejní cenu jednoho nepoužívaného stroje na 30 až 60 milionů korun, prodej by tak mohl vydělat nejméně čtvrt miliardy korun. Každý z osmi letounů nabízí armáda bez výzbroje a odpalovacího zařízení, noví majitelé je musí vyvézt za hranice. V plánu je, že tímto způsobem se bude resort zbavovat i dalších nepotřebných strojů.

L-159 Alca

Aero L-159 Alca Armády ČR

Ministerstvo obrany si v roce 1997 objednalo 72 letounů L-159 za 52 miliard korun. Neuživí ale všechny. Armáda jich používá 24, 36 čeká v hangárech. Česko se je snažilo vyvézt do řady zemí, vláda doufá, že vyjde alespoň obchod s Irákem. Vloni se zavázl, že odebere 28 těchto strojů. Většinu nových dodá Aero, čtyři dvoumístné (vzniknou přestavbou osmi jednomístných) poskytne obrana.

Autor: