MIAMI/PRAHA Američtí republikáni zoufale hledají osobnost, která by je sjednotila a vedla. Bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, z níž udělal hvězdu John McCain, který si ji před dvěma lety vybral jako dvojku své kandidatury na prezidenta, jí není a nebude. Stále ještě si sice pohrává s myšlenkou, že by za dva roky kandidovala na prezidentku, její současné turné po státech unie s knihou vlastních memoárů ale nenasvědčuje, že by mohla mobilizovat davy.
Přesto je tu někdo, kdo má potenciál dodat straně „novou krev“.
Jmenuje se Marco Rubio, je mu osmatřicet let a letos se chystá kandidovat do Senátu. V politice přitom není žádným nováčkem – donedávna šéfoval Sněmovně reprezentantů ve státě Florida. Zajímavou postavu v rámci republikánské strany z něj dělá jeho původ i životní příběh a v neposlední řadě i způsob, jakým dělá politiku.
Rubio není zrovna prototypem tradičního konzervativce – „zlatou“ republikánskou mládež tvoří z větší části potomci movitých rodin, zatímco on pochází z velmi skromných poměrů. Narodil se v rodině přistěhovalců z Kuby; jeho otec dělal v baru a matka poklízela. Co se původu týče, kvalifikoval by se tudíž spíš mezi demokraty, kteří jsou tradičně na straně etnických menšin a sociálně slabších.
Na Rubia ale mnohem větší dojem udělala politika republikána Ronalda Reagana. Tvrdě na sobě pracoval a vystudoval práva, podobně jako současný prezident Barack Obama. S politikou začal v šestadvaceti letech a doslova od píky, ale rychle se vypracoval. Když se v roce 1999 uvolnilo místo ve floridské Sněmovně reprezentantů, osobně objížděl voliče a sbíral prostředky na volební kampaň. Co sebral, vystačilo sice jen na pár šotů v rádiích, jeho mise ale měla i sekundární a ve výsledku mnohem důležitější dopad – lidé, na jejichž dveře zaklepal, aby žádal o příspěvek, měli šanci s ním osobně mluvit, řekli o něm dalším a Rubio volby překvapivě vyhrál. Stal se nejmladším členem floridské Sněmovny reprezentantů a vedl si tak dobře, že jej nejen zvolili dvakrát za sebou, ale ještě z něj udělali šéfa sněmovny. Protože mu další kandidaturu znemožňuje zákon, logicky zvolil další stupeň a oznámil, že bude usilovat o křeslo senátora.
Rubio má z republikánského hlediska poměrně značný potenciál konkurovat demokratům v čele s Obamou. Nejenže je v podstatě příslušníkem menšinového etnika (mluví samozřejmě plynně španělsky), a tudíž by mohl oslovit čím dál významnější skupinu hispánských voličů, ještě dělá politiku takzvaně „zdola“, tudíž tak, že chodí mezi lidi. Tím, čím kdysi začal, to jest objížděním voličů, i korunoval svou kariéru ve floridské Sněmovně reprezentantů – během posledního roku svého působení objížděl celý stát, mluvil s lidmi a výsledek svých cest přetavil do knihy s názvem 100 zlepšovatelských nápadů pro budoucnost Floridy. Jak hrdě poznamenal jeden z republikánských blogů na internetu – během krátké doby se mu 57 z oné stovky nápadů povedlo i realizovat, přesněji zakotvit do zákonů.
Jestli bude jeho hvězda dál stoupat, ukážou až letošní volby. Jeho soupeřem totiž bude guvernér Charlie Crist, za kterým stojí řada vlivných a bohatých mecenášů.
***
Nová krev
Marco Rubio (38) Dosavadní šéf Sněmovny reprezentantů státu Florida se letos chystá kandidovat do Senátu.