Středa 8. května 2024, Den vítězství

Naděje Sparty na postup žije

Domácí vítězství nad Kluží posunulo letenský tým ve skupině Evropské ligy na druhé místo

PRAHA Naděje fotbalistů Sparty, že v Evropské lize přežijí do její jarní části, nečekaně vzrostly. Letenští ve svém třetím vystoupení v základní skupině zabrali a po vítězství 2:0 nad rumunskou Kluží se posunuli na druhé místo za vedoucí Eindhoven.

„Do konce zbývají tři zápasy, nebude to jednoduché, ale budeme bojovat až do konce,“ říkal spokojeně obránce Ondřej Kušnír.

Důvod k oslavě měli sparťané o to větší, že přerušili jednu smutnou sérii: doma v základní skupině evropského poháru vyhráli po dlouhých šesti letech.

Stejný tým, který se o víkendu ztrapnil remízou s Českými Budějovicemi, si poradil s obávaným soupeřem s lehkostí, jaká musela zaskočit i otrlé sparťanské fanoušky. Byla to příjemná proměna.

„I proti Budějovicím jsme ale hráli na jednu branku. Rozdíl byl jen v tom, že proti Kluži jsme góly dávali,“ oponoval trenér Sparty Jozef Chovanec, o jehož konci na Letné se v týdnu začalo spekulovat.

Jeho tým dostal Kluž na kolena už po čtvrt hodině hry, když se do Kušnírova centru zprava opřel hlavou slovenský záložník Juraj Kucka a poprvé rozvlnil síť.

Sparta přitom měla velké trable se sestavou, kterou zdecimovala rozsáhlá marodka. Těsně před utkáním dokonce tým kvůli angíně opustil záložník Martin Zeman. Přesto Sparta dominovala.

Pravdou je, že před domácími hráči nestál nijak složitý úkol: obrana Kluže v čele s nejistým gólmanem Claroem byla stejně děravá jako letenská pláň po mnoha měsících hloubení tunelu Blanka.

A to ještě Sparta nepředvedla všechno. Ve 32. minutě totiž Claro neudržel přímý kop domácích a obránce Roman Hubník ho zblízka dorazil do branky.

Sparta rumunskému soupeři dokonale znechutila hru a vysála z něj energii stejně jako slavný transylvánský kníže Dracula.

Kluž se zmohla na jednu šanci Stačilo jen pár povedených akcí a ze sebevědomého týmu byl rázem jen soubor jedenácti individualit, které by se už nejraději před vlezlou zimou schovaly v teple kabiny. Jako by je fotbal ani nebavil.

„Hrálo se ve velkém tempu a z toho jsem měl kvůli té marodce trochu obavy. Ale zvládli jsme to,“ pochvaloval si Chovanec.

Sparta polevila až ve druhém poločase, kdy už mohla zásluhou příjemného náskoku šetřit síly.

Kluž sice držela míč, ale domácí fanoušci mohli být klidní. Její hra byla až příliš nepřesná na to, aby mohla vážněji ohrozit branku.

Jedinou šancí tak zůstala špatně umístěná hlavička Neie ze 13. minuty. „Kluži určitě nepomohl ani těžký terén, protože má spoustu technických hráčů,“ připomněl Hubník.

Podle něj se Sparta vítězstvím znovu vrátila do hry o postup. „Pěkně jsme to teď v tabulce zamotali. Máme čtyři body a šance na postup je pořád otevřená,“ řekl.

2 0

Branky: 15. Kucka, 32. Hubník. Rozhodčí: Nikolajev - Barychnikov, Drozdov (všichni Rus.). ŽK: Kušnír, Kalouda - Traoré, Cadú, Deac, Nuno Claro. Diváci: 10 134. Poločas: 2:0. Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek (88. Hoheneder), Kucka, Kovba, Kalouda (90.+1 Střeštík) - Wilfried, Kadlec (73. Prudnikov). Kluž: Nuno Claro - Edimar, Cabrera, Cadú, Panin - Juan Culio, Dani, Peralta (46. Mara), Deac (46. Dubarbier) - Nei, Traoré (72. Bus). Další výsledek skupiny K: PSV Eindhoven - FC Kodaň 1:0 (72. Reis). Za hosty odehrál celý zápas POSPĚCH.

Valencie 1 Slavia Praha 1 Branky: 63. Navarro - 28. Naumov. Rozhodčí: Gumienny - Simons, De Bruyn (všichni Belg.). ŽK: Mathieu - Ragued, Hloušek, Trapp, Vomáčka. ČK: 85. Villa -76. Ragued. Diváci: 20 000. Poločas: 0:1. Valencie: Moya - Miguel, Navarro, Alexis, Mathieu - Maduro (78. Banega), Baraja - Pablo, Míchel (46. Mata), Alba (62. Villa) - Žigič. Slavia: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, Hubáček - Grajciar (90. Vlček), Ragued, Trapp, Hloušek - Naumov (87. Krajčík), Šenkeřík (79. Belaid). Další výsledek skupiny B: Lille - FC Janov 3:0 (38. Obraniak, 63. Vittek, 84. Hazard).