Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Naděje Sparty stále žije

Pražané si výhrou vynutili prodloužení semifinálové série s Karlovými Vary

PRAHA Hokejová Sparta si prodloužila sezonu. V semifinále proti Karlovým Varům rozhodla díky trefě Ondřeje Kratěny pátý zápas v prodloužení a snížila stav série na 2:3. Západočeši navíc přišli o obránce Ondřeje Němce, který po nárazu do hrazení utrpěl otřes mozku.

Sparta - Karlovy Vary 2:1p Pražané od prvních minut dávali najevo, že ještě nechtějí končit, hýřili aktivitou, hostům moc nepůjčovali puk. Jenže v brance hostů opět kraloval Lukáš Mensator. V úvodu zlikvidoval několik velkých šancí, nakonec ale po střele Romana Vondráčka kapituloval. Útočník Komety Brno, který se ke Spartě připojil až před včerejším duelem, přitom v prvoligovém play off ani jednou neskóroval.

„Asi už se vyčerpala všechna smůla, kterou jsem předtím měl, a místo ní přišlo štěstí. Z jediné střely v zápase jsem skóroval,“ usmíval se Vondráček. „Ale nebyl to jednoduchý zápas, týden jsem zapíjel hořkost z vyřazení Komety, a navíc jsem zahodil brusle,“ dodal.

Západočeši mohli ještě v první třetině vyrovnat, ale obránce Ondřej Němec nevyužil trestné střílení, které bylo nařízeno za hákování Kumstáta. „Bylo to vyrovnané utkání stejně jako každé předešlé. My měli více štěstí ve druhém zápase v Praze, Sparta teď,“ líčil kouč Karlových Varů Josef Paleček.

Všem divákům v aréně zatrnulo v sedmatřicáté minutě, kdy po nezaviněném střetu s Tomášem Netíkem narazil Němec hlavou do mantinelu. Karlovarský zadák zůstal nehybně ležet a led opustil s otřesem mozku na nosítkách.

Sparťany na začátku třetí třetiny zaskočil gól Rastislava Deje. Za nerozhodné stavu přišlo prodloužení. Tam zaúřadoval sparťanský štírek Kratěna. Před vlastní brankou si vzal puk, prokličkoval do pásma hostů, obešel obránce Proška a ukončil zápas střelou nad Mensatorovo rameno. „Otevřel se přede mnou prostor, tak jsem prostě pelášil s pukem dopředu. A měl jsem i dost času na zakončení,“ pravil spokojený Kratěna.

„Zmátl naše obránce zahýbaním ramen. Ale nezlobím se na ně, to se může stát,“ povídal Mensator. Karlovy Vary dál v sérii vedou, a navíc mají zítra k dispozici výhodu domácího prostředí.

***

Branky a nahrávky: 7. Vondráček (Jan Hanzlík, Hrdel), 64. Kratěna (D. Výborný) - 43. Dej (Sailer). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9. Bez využití. Diváci: 12 155. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 1:0. Rozhovor s Netíkem čtěte na str. 19

SEMIFINÁLE PLAY OFF ČESKÉ POJIŠŤOVNY Sparta - Karlovy Vary stav série 2:3 Výsledky: 5:2, 2:3p, 3:5, 2:5, 2:1p. Další zápas se hraje zítra od 17.00

v K. Varech (ČT 2) Slavia-Plzeň stav série 3:1 Výsledky: 0:6, 6:5, 3:1, 6:1. Další zápas se hraje dnes od 17.00 v Praze (ČT 2)