Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nagyová byla zproštěna viny za nasazení rozvědky ke sledování Radky Nečasové

Česko

  8:07aktualizováno  10:25
PRAHA - Soud v pátek rozhodl v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované se třemi důstojníky vojenského zpravodajství ze zneužití této služby. Žalobce, který navrhoval pro Nečasovou trest 3,5 roku vězení a ostatním mezi třemi a čtyřmi roky, se na místě proti verdiktu odvolal.

Jana Nečasová u soudu kvůli zneužití Vojenského zpravodajství foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle obžaloby nechala v roce 2012 Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu odmítají.

Soud zprostil viny také exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i zpravodajce Jana Pohůnka. Pro ně státní zástupce navrhoval tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce. Čtveřice podle obžaloby zneužila pravomoc, za což hrozilo až pětileté vězení.

Milan Kovanda (vlevo) a Ondrej Páleník (vpravo) po soudu.

Podle soudu jednání obžalovaných nenaplnilo skutkovou podstatu trestného činu. „Skutky uvedené v obžalobě nejsou trestným činem,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. „Řada skutečností je vedena v režimu utajení, proto je nemohu veřejně prezentovat,“ odůvodnila vzápětí poměrně stručné odůvodnění, které zaznělo v soudní síni.

Podle advokáta Nečasové Eduarda Bruny ale odvolací soud již nemůže po zproštění obžaloby jeho mandantku odsoudit. Verdikt, proti kterému se na místě odvolal státní zástupce, může potvrdit, nebo případ vrátit k novému projednání například kvůli doplnění dokazování.

„Podle zákona jestliže člověk je zproštěn nalézacím soudem, odvolací soud ho nesmí odsoudit. To nejde, to zákon nedovoluje. Čili to znamená, že můžeme očekávat jenom to, že bude rozhodnutí potvrzeno, nebo to odvolací soud vrátí s pokyny zpět nalézacímu soudu,“ řekl Bruna novinářům. Pokyny Městského soudu v Praze, ke kterému směřuje odvolání, mohou podle Bruny spočívat například v doplnění dokazování, jako jsou výslechy dalších svědků.

V kauze Jany Nečasové skončily závěrečné řeči. Verdikt padne v pátek

Obžalovaní vinu po celou dobu odmítali. Představitelé tajné služby uvedli, že dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy aby prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Obžalovaní přicházejí k soudu: zleva zpravodajec Jan Pohůnek a dva bývalí...
Advokát Nečasové Eduard Bruna přichází k soudu.

Obhájci už dříve naznačili, že existovala blíže neurčená rizika v souvislosti s jednáním o miliardové zakázce na prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Nagyová se hájila tím, že se bála o bezpečnost premiérovy rodiny a že měla informace, že Radku Nečasovou někdo sleduje.

Žalobce podle důstojníků nepředložil žádné důkazy o rozkazu ke sledování. Podle státního zástupce se ale vinu čtveřice prokázat podařilo a jedním z důkazů jsou prý odposlechy.

Nečasovou sledovali u školy či na nákupech. Sousedé si operativce fotili

Nagyová také nařídila sledovat Alenu Hegerovou, která měla na Úřadu vlády na starost Hrzánský palác a jejího přítele, řidiče úřadu Jiřího Pertla. Ani to ale podle verdiktu není zločinem.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nagyová je obviněna i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je stíhán i její manžel Nečas. Žalobci ji nedávno začali stíhat také kvůli krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát tak prý připravila o 705 925 korun.

Městský soud v Praze také letos obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Tento týden ji ale vrátil žalobcům k dopracování, protože údajně nemusí být utajená. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo a věc přehodnotí pražský vrchní soud.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...