Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kostlivec na školství za 180 milionů. Dobeš s Vitulou se přou o vině

Bývalý ministr školství Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr školství Josef Dobeš | foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

PRAHA Předražený pronájem v karlínské budově Corso je jedním z 'kostlivců ve skříni', kterého odhalil audit v rezortech řízených ČSSD. Ministr školství Marcel Chládek už dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ministerstvo si totiž původně prostory pronajalo za 40 milionů na osm let, nakonec ale platilo desítky milionů za každý rok.

Stejně jako už před pár dny představil ministr financí Andrej Babiš výsledky auditů v rezortech spravovaných hnutím ANO (VÍCE ČTĚTE ZDE), oznámil závěry kontroly hospodaření předchozích vlád také premiér Bohuslav Sobotka (VÍCE ČTĚTE ZDE). Tvrdí, že se na ministerstvech ČSSD našly nesrovnalosti za zhruba dvě miliardy korun.

Ministr školství Marcel Chládek už kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele, a to kvůli nevýhodnému pronájmu budovy Corso v pražském Karlíně. Ministerstvo si tam pronajímá kanceláře pro úsek strukturálních fondů. „Trestní oznámení jsme již podali, a to na neznámého pachatele. To z toho důvodu, že kdyby ten, který smlouvu podepsal, tvrdil, že to nepodepsal a že jeho podpis byl zfalšován,“ uvedl pro Lidovky.cz Chládek.

Vyvolávací cena: 40 milionů

Jak zjistil server Lidovky.cz, pod smlouvo z roku 2008 o pronájmu prostor v Corsu podepsal za ministerstvo školství Jan Vitula, tehdejší ředitel odboru pro eurofondy. Ministerstvo tehdy hledalo nové prostory pro nové úředníky, kteří měli pro evropský úsek pracovat.

Jan Vitula

Jan Vitula

„Když jsem nastoupil, tak na fondech pracovalo zhruba 15 lidí a my jsme měli do půl roku nabrat dalších zhruba 200 zaměstnanců. Ministerstvo nemělo kapacitu, a tak jsme pátrali, kam naše úředníky můžeme posadit,“ vzpomíná Vitula.

Podle něj ministerstvo tenkrát uzavřelo smlouvu na osm let. Za zhruba 1500 metrů čtverečních činila cena za celé období osmi let zhruba 40 milionů korun - včetně všech dalších nákladů. Jeho slova potvrzuje i tehdejší ministr školství Ondřej Liška. „V nájmu byly zahrnuty i služby a vybavení, což bylo na místě,“ uvedl Liška.

Přehled výdajů, které ministerstvo školství v jednotlivých letech platilo za...

Přehled výdajů, které ministerstvo školství v jednotlivých letech platilo za...

Jenže ve výsledku byla cena úplně jiná. Ministr Chládek vyčíslil škodu na pronájmu na 180 milionů korun - tato cifra představuje cenu, kterou rezort školství od roku 2008 až do července 2014 nakonec skutečně za pronájem prostor zaplatil. Tedy výrazně více, než na počátku dojednaných 40 milionů. 

Kdo podepsal dodatky?

K navýšení nájmu došlo v červnu roku 2009 a v říjnu 2011. Tehdy byly totiž ke smlouvám podepsány dodatky, které pronájem prodražily. Čí podpis je ale pod těmito dodatky, zatím není jasné. „Podepisovaly se za ministra Josefa Dobeše, ale přiznám se, že víc nevím. Na ministerstvu jsem už nebyl,“ tvrdí Vitula.

Dobeš však vinu odmítá. „Kategoricky odmítám, že bych podepisoval nějaké dodatky,“ uvedl pro Lidovky.cz. O tom, že by tak učinil některý z jeho podřízených, nemá informace. „Mě zaráží spíše fakt, že už tu původní smlouvu podepisoval pan Vitula a nikoli sám ministr Liška. Přitom Vitula nebyl ani jeho náměstkem,“ podotkl Dobeš.

Na to má Vitula jednoduché vysvětlení. Tvrdí, že rezort se o smlouvu nijak zvlášť nezajímal, ale on rychle potřeboval najít místo pro nové úředníky. A tak vše spadlo na něj. To v podstatě potvrzujje i Liška. Podle něj podpis smlouvy byl v kompetencích tehdejšího ředitele Vituly.

  • Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu také uvádí, že sám rezort školství pronajímal některé své prostory, v porovnání s cenou za budovu Corsa ale doslova za hubičku.
  • V Karmelitské ulici to například byly nebytové prostory za 276 korun za m2 za rok. Přičemž podle NKÚ uvedl znalecký posudek cenu těchto prostor na 2640 korun za m2 za rok.

Výtka i od NKÚ

Každopádně i zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu hovoří o tom, že pronájem kanceláří v Corsu byl neadekvátně drahý. „Ministerstvo školství si v roce 2013 najímalo kanceláře v Karlíně za 6,6 tisíce korun za metr čtvereční. Jen v roce 2013 za nájem 5,5 tisíce metrů v této budově zaplatilo 38,5 milionu korun,“ uvádí ve zprávě NKÚ. Podle údajů ministerstva školství to bylo dokonce ještě o asi 10 milionů více.

ČTĚTE TAKÉ:

V prvním čtvrtletí roku 2014 se pak vlivem kurzových pohybů částka vyhoupla až na 7065 korun za metr čtvereční ročně.

Možná přijde další trestní oznámení

Audit na ministerstvu školství odhalil podle Chládka škodu za celkem 615 milionů korun. Kromě nevýhodného pronájmu budovy Corso se chyby objevily například v evropských projektech, a to celkem za 235 milionů, a tzv. nezpůsobilé výdaje se týkaly také státních maturit. 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek

„Tím vznikla škoda 82 milionů. Jedná se o chyby ve výběrovém řízení, které bylo buď špatně provedeno, anebo do projektu byly zahrnuty věci, které nebyly jeho součástí,“ tvrdí šéf rezortu s tím, že Evropská unie tento nárok neuznala a částka tak půjde ze státního rozpočtu. „U státních maturit se ale jednalo spíše o pochybení z neumětelství,“ dodal ministr.

Chládek zvažuje podat další trestní oznámení v souvislosti s nesrovnalostmi ohledně velkých projektů, konkrétně tzv. Individuální projekty národní. „Tam se jedná o chybná rozhodnutí hlavních manažerů projektu, podle všeho to byla účelová rozhodnutí, aby dané finanční prostředky šly na určité místo. Veřejné zakázky šité na míru,“ dodal Chládek s tím, že výsledky předá policii k dalšímu šetření.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...