Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nájemní bydlení poskytuje větší svobodu

Česko

Vlastnictví bytu přináší hodně starostí a jeho koupí výdaje nekončí, říká Jiří Pácal, šéf Central Europe Holding.

* LN Je lepší být nájemníkem, nebo byt vlastnit?

Vlastnictví bytu obnáší velmi mnoho starostí. Lidé zaplatí počáteční cenu bytu a myslí si, že tím jejich výdaje končí. Naše zákony jsou postavené tak, že vlastnictví zavazuje nést odpovědnost za majetek. Vy se nestaráte jen o svůj byt, ale spolu s ostatními se musíte starat i o společné části domu. Musíte přispívat do fondu oprav a na správu domu, platit běžnou údržbu budovy a další věci. Pak jsou čistě vlastnické platby, které se týkají jen vašeho bytu, například pojištění, výměna vodovodních baterií, podlah, spotřebičů, nábytku. Musíte za třeba dvacet let, co byt vlastníte, dělat věci, které by nájemník dělat nemusel.

* LN Náklady na údržbu a nábytek ale musíte platit i jako nájemník.

Nájemník si samozřejmě v bytě vymaluje, koupí si nový koberec nebo nábytek. Ale třeba výměnu parket nebo kuchyňské linky musí udělat majitel bytu, ne nájemník. Když si koupíte byt, přijdete i o užitek z peněz, které byste měla, kdybyste si byt nekoupila. Jestliže dáte dva miliony do bytu, přijdete o úroky, které by vám plynuly, kdybyste je měla v bance nebo v cenných papírech. Další nemalé ztráty vašich peněz jsou na úrocích. Pokud si vezmete byt na hypotéku na dvacet let, tak se vám to oproti nájmu vyplatí. Když ale byt v průběhu prvních deseti let opustíte, tak na tom proděláte. V prvních letech platíte bance téměř jenom úroky, které budou dokonce vyšší než nájem. To jsou peníze vyhozené z okna.

* LN Ale když hypotéku za těch dvacet let doplatíte, bude nemovitost vaše a hlavně bude mít větší cenu, než když jste ji koupil.

To ano, budete mít k dispozici byt. Jenže si musíte uvědomit, že bude v domě, který bude o dvacet let starší. Vy si třeba budete svůj byt udržovat, ale musíte se s ostatními vlastníky dohodnout na údržbě společných částí domu. A to není vůbec jednoduché. Můžete mít sebehezčí byt, ale další majitelé bytů nebudou chtít dům udržovat. Nebo, což je častější případ, se k němu nájemníci budou chovat jako k cizímu. To pak sníží hodnotu i vašemu bytu. V budoucnu bude cenu bytu určovat právě to, jak bude fungovat společenství vlastníků.

* LN Koncem roku by měla skončit deregulace nájemného. V Praze a krajských městech o dva roky později. Co potom? Pro řadu lidí je lepší platit hypotéku než takzvaně tržní nájem.

Zákon o jednostranném zvyšování nájmů umožnil deregulovat nájemné. Ale nevyřešil se ten konec, politiky to nezajímá. Od nového roku si budou moct majitelé diktovat jakékoli ceny za nájem. Rodina s dětmi se ale nemůže sebrat a odstěhovat se za nižším nájmem.

* LN Hlavně nebude mít kam, protože nájemní byty s přijatelným nájmem se nestaví. Chystá se nějaká právní úprava, která zajistila ochranu nájemníkům ve stávajících bytech?

Vůbec. Všem je to teď úplně jedno. Bytová politika se neřeší.

* LN To ale mluví proti nájmu.

To se týká hlavně lidí, kteří byli v domě dlouho a platili nízký nájem. Když půjdete do nového nájmu a domluvíte si s majitelem podmínky výhodné pro obě strany, nebude mít důvod vás vyhazovat. Mladí lidé pod třicet let by do hypoték chodit neměli, protože v jednom bytě nevydrží celý život. Hypotéka se vyplatí, jen pokud ji doplatíte celou. Hypotéka má smysl, když už máte rodinu, stálou práci a koupíte si třeba rodinný dům, kde natrvalo zůstanete.

Autor: