Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájemník vs. Havlova knihovna

Česko

PRAHA V paláci u Drahomířina sloupu má vzniknout knihovna exprezidenta Václava Havla. V polovině loňského roku dům koupil pro Havla miliardář Zdeněk Bakala. S nájemníky se postupně dohodl na vystěhování, až na jediného - Bohumila Vejtasu, bývalého zastupitele za Prahu 1 a předsedu Strany občanské sebeobrany (SOS).

„Čtyřicet let bydlím tady. Nedokázal bych jinde žít. To už mě mohou nechat rovnou zastřelit,“ konstatuje Vejtasa, který sám o sobě tvrdí, že je ve sporech úporný. Když o něm před třemi lety prohlásil tehdejší starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, že „chápe jeho bývalé zaměstnání StB“, tak starostu zažaloval.

A vyhrál. Má totiž čisté lustrační osvědčení. „Pracoval jsem jako počítačový expert Veřejné bezpečnosti, to nebyla StB,“ konstatuje Vejtasa. Vihana to stálo 120 tisíc. Nechtěl totiž zaplatit soudem určenou náhradu 50 tisíc a ta musela být vymáhána exekučně. A to něco stojí. Vejtasa se soudil také s ministerstvem školství, kde pracoval osm let jako kontrolor. V roce 2001dostal okamžitou výpověď za porušení pracovní kázně.

„Byla to pomsta za to, že jsem přišel na neoprávněné čerpání dotací z evropských fondů,“ tvrdí. Spor s ministerstvem vyhrál a v roce 2002 tam opět nastoupil do práce. Za dva roky však dostal výpověď opět. O její neplatnosti rozhodla nedávno až Vejtasova ústavní stížnost. „Tak to vypadá, že se tam (na ministerstvo školství), zase budu muset vrátit...,“ říká s pousmáním.

Méně šťastně už dopadl Vejtasův spor s jeho někdejším sousedem, generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem.

Vejtasa si nárokoval část terasy, kterou prý získal pronájmem bytu Hušák a nechal z ní vystěhovat Vejtasovy věci na dvůr. Mezi Vejtasou a Hušákem nastal konflikt a Hušák nechal Vejtasu dvěma muži odvést. Ten se při incidentu zranil a Hušáka zažaloval. Soud však prohrál a musel zaplatit náklady řízení. Plány na vybudování knihovny tak kříží urputný muž, usilující o dohodu, na kterou však prý Bakala nereaguje. Podle Vejtasy, o jehož odporu jako první informoval deník Právo, nemůže jeho půdní vestavba provozu knihovny překážet. „Ten byt je de facto můj. Je uveden jako věcné břemeno,“ konstatuje Vejtasa. Podle něj tak zákon dříve bránil nájemníky, kteří do přestaveb investovali nemalé prostředky. „Svůj domov neprodám,“ tvrdí Vejtasa.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...