Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nájezdy Baníku už nebudí hrůzu

Česko

Efekt zpřísněných opatření na fotbale: dřív ostravští rowdies v Praze řádili, v pondělí byl na Slavii klid

PRAHA V minulých letech platilo pevně dané pravidlo: kam dorazili fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava, tam bylo nutné vyhlásit pohotovost. Manévry policistů a pořadatelů měly opodstatnění. Zvlášť zápasy se Spartou a Slavií jsou proslulé třaskavou atmosférou a napětím mezi početnými tábory příznivců.

Letos přichází nejspíš zlom. Ještě jarnímu zápas v Edenu předcházely výtržnosti příznivců Baníku především během cesty vlakem, bezpečnostním sítem neprošlo u bran vršovického stadionu z různých důvodů čtyřicet jedinců.

Pondělní zápas na stejném místě už připomínal úplnou idylu. „Nemuseli jsme řešit vůbec žádný problém. Dokonce jsem fanouškům Baníku povolili choreo, kterým nás zkritizovali,“ prozradil mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

V sektoru hostů visel chvíli během utkání transparent s velkým občanským průkazem s nápisem: Teď už o nás víte všechno. Právě adresný prodej lístků, při kterém musí každý divák předložit občanský průkaz, používá Slavia jako nejúčinnější nástroj, kterým omezuje výtržnosti na stadionu.

„Potvrdily se vyzkoušené postupy z Itálie a Německa,“ pochvaluje si Zlámal. K tomu připočtěte zvýšený počet členů bezpečnostní služby, kamerový systém a třeba zákaz prodeje alkoholických nápojů.

„Ani mě nepřekvapuje, že byl klid. Projevuje se, že od začátku roku chuligánům otravujeme život. Přišli o svoji anonymitu,“ tvrdí bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil.

To ostatně potvrzují zkušenosti jednoho z přímých účastníků výjezdu. „Radikálnější fanoušci se lístků na občanku zalekli. Sice s námi pár takových vyrazí, ale na samotné utkání raději nejdou,“ řekl LN Jakub S., který patří do tábora ostravských příznivců.

Přísnější režim panuje také ve vlacích. Speciálními spoji už není možné cestovat bez jízdenky jako dřív. „Dříve chodili průvodčí sami a více méně se báli. Nyní s nimi začali jezdit policajti, a proto si nikdo vůči nim nic nedovolí,“ přidává ostravský fanoušek další poznatek.

Dělení fanoušků? Podle ČOI diskriminace zákazníka Od začátku roku přitom na stadionech schází policie a panovaly obavy, že násilí v ochozech kvůli tomu vzroste. Díky větší aktivitě klubů se projevuje opačný trend. Už nezní ani tak hlasitě volání, aby se policejní těžkooděnci znovu vrátili na tribuny jako po několika negativních zkušenostech z kraje roku. „Takové signály jsem dlouho nezaznamenal,“ říká Platil.

Ještě v březnu takový návrh předložila vládě sociální demokracie, ale nepodařilo se ho prosadit. Platil se zúčastnil několika seminářů v Poslanecké sněmovně, kde se naopak zkoumaly možnosti, jestli by některé současné funkce policie mohly převzít bezpečnostní agentury.

Zákonodárci budou muset upravit i jiné normy, které s fotbalem přímo nesouvisejí. České obchodní inspekci se podle Platila nezamlouvají dnešní pravidla, podle kterých si fanoušek Baníku nemůže volně koupit vstupenku do sektoru domácích. „Považují za to diskriminaci zákazníka. Přitom oddělení fanoušků patří mezi základní principy bezpečnosti. Bude se to muset legislativně vychytat,“ upozorňuje bezpečnostní manažer.

Největší nebezpečí v oblasti fanouškovského násilí ale momentálně přichází do Česka ze zahraničí. Největší výtržnosti mají zatím na svědomí fanoušci Crvene Zvezdy Bělehrad, 126 jich policie zatkla před utkání předkola Evropské ligy se Slavií. „Nic horšího nás do konce roku nečeká,“ konstatuje Zlámal za Slavii. Skutečný „vrchol“ podzimu může přijít až 10. října, kdy na Letné odehraje česká reprezentace zápas s Polskem. Tomu FIFA kvůli výtržnostem fanoušků hrozila v květnu i vyloučením z kvalifikace MS. „Už se na ně intenzivně připravujeme,“ vzkazuje Platil.

Autor: