Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájmy stoupnou zhruba o 19 %

Česko

  12:05
PRAHA - Nejpozději do konce září musí pražské radnice rozhodnout, zda a o kolik zvýší regulované nájemné v obecních bytech. Deregulaci v průměru o 19,2 procenta ročně jim od ledna 2007 umožňuje rozhodnutí vlády.

Všechny městské části dohromady vlastní asi 80 až 90 tisíc bytů, hlavní město Praha je majitelem asi 5500 bytů s regulovaným nájemným. Definitivní ano deregulaci řekla zatím pouze radnice Prahy 2, s postupným srovnáním regulovaného nájmu s tržním ale souhlasí většina starostů .

„Proces musí být postupný a mít určitý strop. S uvolňováním nájemného by měly souviset i doprovodná sociální opatření pro finančně slabší občany,“ řekl místostarosta Prahy 1 Petr Burgr. Dodal, že radnice chce zvyšovat nájemné citlivě i proto, aby vytvořila určitý precedens v cenách a soukromí majitelé domů nemohli obhájit několikanásobné zdražení za obdobně velké byty.

Ohled na sociální případy zdůraznil i starosta Prahy 3 Milan Český, deregulaci však rozhodně prosazuje. Ideální částka, která by pokryla všechny investice a náklady, by podle něj měla být až pětkrát vyšší než dnes. Je však nereálná.

Radní z Prahy 2 rozhodli zvednout nájemné v bytech všech kategorií, a to až o 58 procent. Nájemníci se přesnou sumu, která se týká jejich bytu, dozvědí z oficiálního dopisu v září. Podle zástupce starosty Libora Krátkého bude zvýšení záviset na atraktivitě místa. Nejvíce porostou nájmy na Novém Městě a Vinohradech, nejméně naopak v Nuslích.

Rada čtvrté městské části jedná o zvýšení nájmů dnes. Podle zástupce starosty Václava Soukupa počítá radnice s nárůstem rozpočtu díky zvýšení nájemného o zhruba 19 milionů korun. „Tuto částku ale hodláme investovat zpátky do bytového fondu na opravy,“ připomněl Soukup. S navyšováním nájemného zatím spíše nepočítá například Praha 13, konečné stanovisko ale bude podle mluvčího Samuela Truschky jasné až po zasedání rady, které se koná 21. srpna.

Hlavní město vlastní byty na celém území Prahy, především však na velkých sídlištích, například na Barrandově, ve Stodůlkách nebo na Černém Mostě. „O případném zvyšování nájemného chceme rozhodnout až koncem září. Městské části vlastní mnohem víc bytů a my chceme ceny za nájem v jednotlivých lokalitách přizpůsobit nájmům obecním,“ uvedl náměstek primátora pro bytovou politiku Jan Bürgermeister. Bytový odbor magistrátu v současné době zpracovává analýzu o tom, jak kvalitně se ve kterých bytech bydlí. Výsledky by měly být do čtrnácti dnů.

„Právě tato studie bude podkladem pro rozhodování rady kde a kolik nájemné zvýšit. Důležité je posoudit kvalitu bydlení například v Praze 1. Je totiž velký rozdíl, jestli má někdo výhled na Hradčany, nebo okna jeho bytu vedou do tmavého dvora, nebo třeba bydlí nad hlučnou restaurací,“ vysvětlil ředitel bytového odboru Vladislav Dykast.

Poslední slovo ohledně zvýšení nájemného od 1. ledna 2007 musí městské části říct do konce září, aby splnily zákonnou povinnost a zdražení oznámily nájemníkům tři měsíce předem.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!