Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájmy vzrostou až o polovinu

Česko

Ministerstvo pro místní rozvoj představilo kalkulačku na výpočet regulovaného nájemného

PRAHA Nájemníci v bytech s regulovaným nájemným budou muset příští rok sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. V některých případech by mohli zaplatit až o polovinu více než letos.

Vyplývá to z aktualizované kalkulačky pro výpočet regulovaného nájemného, kterou včera zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle odhadů ministerstva vzroste regulované nájemné příští rok v průměru o 17,3 procenta a letos o téměř třicet procent. Záleží přitom na kraji, oblasti a bytu. „Konečné navýšení závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Výrazný nárůst nájemného se týká přibližně 450 tisíc bytů s regulovaným nájemným z celkového počtu tři čtvrtě milionu, u kterých skončí deregulace na konci prosince příštího roku.

Naopak u zbylých 300 tisíc nájemních bytů byla prodloužena deregulace až do roku 2012. Do této kategorie byla zařazena všechna krajská města s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy a obce Středočeského kraje s více než deseti tisíci obyvatel. Ministerstvo argumentuje, že v těchto městech je nájemné už nyní velmi vysoké, přesáhlo částku 40 Kč/m2 a jednorázové navýšení na cílové nájemné by znamenalo vysoké sociální zatížení nájemníků. S tím nesouhlasí místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR Robert Axamit. „Je nepochybné, že stát údajné sociální problémy přesunul do soukromých kapes pronajímatelů domů. V domech s regulovaným nájemným bydlí chudí i bohatí. Sleva, kterou jsme nuceni poskytovat nájemníkům s regulovaným nájemným, je paušální. Považujeme to za jednoznačné porušení našich vlastnických práv,“ řekl Axamit.

Pomocí kalkulačky, kterou veřejnost nalezne na stránkách ministerstva pro místní rozvoj, si může každý spočítat, o kolik mu může maximálně vzrůst nájemné. Kalkulačka nájemného je platná pro rok 2010 a pro vybrané oblasti až do roku 2012.

Například za šedesátimetrový byt v Nuslích v současnosti zaplatí nájemník podle údajů ministerstva 4917 korun a příští rok může nájem vzrůst o 41.8 procenta na 5699 korun. Protože Praha patří mezi města, kde deregulace skončí až v roce 2012, poroste zde nájemné v dalších letech o 15.9 procenta a v roce 2012 dosáhne 7653 korun.

Regulované nájemné za stejně velký byt v Brně – Králově Poli v současnosti činí 4016 korun a příští rok vzroste o 44.2 procenta na 4759 korun. V dalších letech poroste o 18.5 procenta a v roce 2012 dosáhne 6676,8 koruny.

V obci s 2000 až 9999 obyvateli, která leží například v Pardubickém kraji, letos regulované nájemné za stejně velký byt činí 1669 korun a příští rok může vzrůst až o 975 korun na 2644 koruny, což odpovídá zvýšení o 58 procent.

Cena klesá, nájemné roste Regulované nájemné se počítá z ceny nemovitosti za poslední tři roky. Nová kalkulačka proto vychází z údajů z let 2006, 2007 a 2008. Současný pokles cen nemovitostí v důsledku krize se tedy ve výpočtu regulovaného nájemného na příští rok neprojeví, což ostře kritizuje předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček.

„Podle nás je to nehoráznost. Obecná zkušenost obyvatel České republiky je ta, že ceny bytů klesají, a není proto přece možné, aby rostly nájmy z klesajících cen bytů. To je podle mého názoru nesprávný postup ministerstva pro místní rozvoj a my to dlouhodobě kritizujeme,“ řekl Křeček.

Právě nečekaný silný růst cen nemovitostí v uplynulých letech, ze kterých se počítala výše regulovaného nájemného, byl příčinou, proč letos na některých místech vzrostly nájmy až o padesát procent. Tehdejší ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek přitom loni při spuštění nové kalkulačky předvídal maximální růst nájmů v některých lokalitách o 44 procent.

Podle Křečka není pro zvyšování nájemného už v současnosti důvod a nájemné podle ekonomických propočtů bohatě dostačuje na udržování domu a přiměřený zisk.

Jak se změní regulované nájemné šedesátimetrový byt v krajských městech

Spočítejte si svůj nájem kalkulačku pro každé město v Česku najdete na: www.lidovky.cz/najem

Vzorec pro výpočet zvýšeného nájemného ZN = AN ( + 1 ) MP 100 Zdroj: hypoindex, MMR

ZN – zvýšené nájemné AN – aktuální nájemné MP – maximální přírůstek měsíčního nájemného (O maximální přírůstek měsíčního nájemného MP v procentech může pronajímatel zvýšit nájemné. Stanovuje jej ministerstvo a je uveden příloze zákona pro jednotlivé kraje a velikosti obcí. Pro jeho stanovení se použije základní cena nebo cílová hodnota nájemného v Kč za 1 m2 podlahové plochy bytu v závislosti na velikostní kategorii obce v příslušném kraji nebo oblasti Prahy a Brna.)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...