Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Nakonec budeme vyrábět pro všechny

Česko

I přes paniku na trzích jsme za první čtvrtletí zaznamenali nárůst produkce a podařilo se nám získat další zakázky, říká Miloslav Rut, od března nový výkonný ředitel společnosti Foxconn CZ, největšího výrobce počítačů v zemi.

* LN Jste výrobní podnik a druhý největší exportér v Česku za rok 2007 a 2008. Jak na vaši firmu dopadá současná ekonomická krize?

Slovo krize není přesné, spíše používám termín panika vyvolaná médii.

* LN To pěkně děkuji.

Ta vyvolala opatrnost v bankovním sektoru, důsledkem byl nedostatek hotovosti v některých oblastech průmyslu, které hotové prostředky pro své fungování potřebovaly. Problém s cash flow zejména v automobilovém průmyslu pak tuto paniku podpořil a to má samozřejmě vliv na výkonnost ekonomiky. Pokud všichni tento fakt pochopí, může současný problém v ekonomice rychle zmizet. Stejně jako asi každá jiná firma jsme i my museli změnit dosavadní strategii. Na některá opatření jsme ale už přistoupili v polovině minulého roku kvůli rostoucí síle koruny. To nás donutilo udělat kroky, kterými jsme předem zefektivnili výrobu. Nyní už jen upravujeme počty zaměstnanců a výrobní kapacity podle týdenních požadavků zákazníků.

* LN Jak vypadala optimalizace výroby?

Podívali jsme se na naši výrobu ze tří pohledů. Zaprvé jsme hledali možnosti, jak zvýšit produktivitu a efektivitu, zadruhé, kde snížit náklady či omezit činnosti, které nejsou pro podporu výroby nezbytné, a zatřetí jsme udělali revizi, jestli na všechny naše činnosti potřebujeme tolik zaměstnanců, kolik jich máme.

* LN Kolik zaměstnanců bylo takto „revidováno“?

Kmenových zaměstnanců, kterých máme něco pod pět tisíc, se to dotklo minimálně. Stejně jako ostatní firmy jsme snížili počet agenturních zaměstnanců, kteří pomáhali řešit výrobní špičky v jednotlivých obdobích. Agenturních zaměstnanců tak máme o sedm až osm set méně, tedy asi polovinu dřívějšího stavu. Se znovu přibývající výrobou se ale situace bude zřejmě měnit.

* LN Přibývající výrobou? Podle předpovědí analytických firem dojde v tomto roce k poměrně významnému poklesu objednávek nových počítačů, mluví se až o pěti procentech.

Český Foxconn naopak v prvním čtvrtletí zaznamenal nárůst produkce, sice malý, ale stále růst. Podařilo se získat další zakázky, kterými jsme kompenzovali celkový propad trhu.

* LN Mluvím o tom proto, že pohled na ostatní výrobce elektroniky není příliš radostný. Žatecká IPS Alpha, která vyrábí LCD obrazovky, propustila třetinu zaměstnanců a omezuje výrobu, Hitachi Česko opouští, propouštěl i Panasonic v Plzni.

Je složité srovnávat výrobu obrazovek s výrobou počítačů, i když LCD monitory vyrábíme v naší továrně v Kutné Hoře také. Jsou ale jen zlomkovou částí naší výroby. Těžiště výroby leží ve výrobě hotových počítačů, počítačových serverů a dalších výrobků z oblasti telekomunikací pro naše zákazníky.

* LN Kdo jsou hlavní zákazníci Foxconnu?

Celosvětově vyrábíme část produktových řad pro většinu velkých značek, jako jsou Hewlett-Packard, Dell, Apple, Cisco Systems, Acer, Lenovo či Nokia. Ve výrobním řetězci stojíme někde uprostřed. Firmy si samy dělají výzkum a vývoj, marketing, prodej a následnou podporu, my se zabýváme pouze výrobou na zakázku. Firmy u nás poté, co sjednají zakázku u svých zákazníků, objednají výrobu. My pak máme relativně krátkou dobu na to, aby výrobky odešly od nás k zákazníkovi s jeho sériovými čísly a v jeho krabici. Dokončit výrobek a dodat ho na určené místo musíme ale v řádu dnů.

* LN To zní jako logisticky dost komplikovaná operace.

Samozřejmě musíme mít optimální množství skladových zásob a komponentů a zároveň hotový výrobek v objednané konfiguraci dodat na místo v Evropě či blízkém okolí, kde ho zákazník čeká. Z logistických i kapacitních důvodů uvažujeme nyní o přesunutí části výroby do jiných zemích, než je Česká republika. Připravujeme projekty, které by měly následovat posun těžiště evropské logistiky více na východ.

* LN Více na východ zní jako nebezpečí zeštíhlování pro český Foxconn?

Určitě ne. Naopak, chceme více klást důraz na to, aby se v Česku vyráběly produkty s vyšší přidanou hodnotou a potenciálně i vyšší marží, abychom byli schopni vyrovnat rostoucí ceny energie a pracovní síly.

* LN Dnes v Česku vyrábíte především počítače, to se tak má změnit právě ve prospěch výrobků s vyšší přidanou hodnotou?

Počítače to budou stále. Ale mezi jednoduchými konfiguracemi vyráběnými masově a složitými počítači, které je nutné v krátkém čase vyrobit v mnoha variantách, je rozdíl. Uvažujeme o tom, že bychom masovou výrobu s méně komplikovaným výrobním procesem, která umožňuje částečně vyrábět na sklad, posunuli do jiné evropské země.

* LN Hodně se mluví o tom, že do budoucna by měl Foxconn více než počítače vyrábět telekomunikační techniku, hlavně mobilní telefony.

Myslím, že nakonec výrobci, jako jsme my, tedy společnosti vyrábějící na zakázku pro jiné, převezmou v oblasti elektroniky veškerou výrobu. Výhoda značkových výrobců je vlastní výzkum a vývoj, musejí mít velice dobrý prodej a marketing. Ale know-how pro výrobu je úplně jiné než know-how pro výzkum nebo prodej. Výroba v jedné lokalitě pro několik zákazníků, kteří mezi sebou necítí konflikt, je daleko efektivnější, než když někdo vyrábí sám pouze pro sebe.

* LN Neplánujete se přece jen zaměřit o něco víc na výzkum a vývoj? MnohoOEMvýrobců (tzv. původní výrobce zařízení, tedy firma vyrábějící na zakázku, pozn. red.) přechází od prosté výroby na zakázku k tomu, že vyvíjí i vlastní výrobky, které pak prodávají značkám.

Samozřejmě sami některé komponenty i vyvíjíme, z této oblasti původně Foxconn vzešel. Pro některé zákazníky tak navrhujeme a vyrábíme jejich produkty pouze dle zadané technické a designové specifikace.

* LN Foxconn je stoprocentně závislý na outsourcingových kontraktech. Pokud vám jeden kontrakt vypadne, tak to bude mít ohromný vliv na ekonomiku firmy, která pracuje s ohromnými tržbami, ale extrémně nízkými maržemi. Necítíte to jako ohrožení?

Je jasné, že zákazníci nás tlačí do toho, abychom vyráběli efektivněji a levněji než oni, což směřuje k nízkým maržím. Ale nesouhlasím s vámi. Pokud vezmu výrobce počítačů, jeho pravděpodobnost, že se dostane do potíží, je vyšší než naše. My vyrábíme pro mnoho nadnárodních koncernů. Pokud jeden odejde, máme stejnou šanci získat jinou firmu, pro kterou budeme pracovat dále. Jsem přesvědčen, že nakonec všichni výrobci přijdou na to, že pro ně nemá význam držet vlastní továrny a vyrábět a že je jednodušší, když od nás budou výrobní služby na zakázku nakupovat.

* LN Co Foxconn v Česku nejvíce trápí?

V České republice byl a je primární problém kolísání kurzu koruny k dolaru i euru. V této chvíli máme trochu štěstí, protože koruna se vrátila zpět do úrovně, která je pro nás akceptovatelná. Další problém je postupné narůstání ceny energií a dalších vstupů. Zhoršuje se i možnost dále pracovat s pracovní silou.

* LN To znamená co? Že se Češi nestěhují za prací?

To je samozřejmě další nevýhoda českého pracovního trhu, která komplikuje možnost lokálně expandovat. Kapacita regionu v Pardubicích ani v Kutné Hoře neumožňuje pokrýt naše výrobní potřeby. Myslel jsem ale navíc na komplikovanost zákoníku práce a další zásahy státu, které neumožňují dostatečnou flexibilitu, jakou bychom potřebovali. Nechceme se zbavovat zaměstnanců a najímat je jen na několik dnů, ale potřebujeme mít se zaměstnanci hlavně v tomto turbulentním období možnost dohodnout podmínky, které nám umožní rychle pokrývat měnící se požadavky zákazníků. Stává se, že jeden týden vyrábíme dvakrát více než jiný. A musíme být schopni každý týden s tou samou reakční dobou zákazníkovi objednávku vyrobit.

* LN To s českým zákoníkem práce není zrovna snadné.

To určitě není.

* LN Nicméně exportér číslo jedna, Škoda Auto, si zřejmě dokáže v parlamentu prosadit šrotovné, plánuje i exportér číslo dvě podobné kroky?

Podobné možnosti nemáme a ani o ně neusilujeme. Pracujeme v prostředí, které jsme si vybrali, a věříme, že se spíše budeme schopni dohodnout s našimi dodavateli a zaměstnanci, než abychom lobbovali a snažili se prosazovat věci, které v závěru pomáhají jen jedné firmě, a ne celému trhu. To není naše firemní filozofie.

* LN Pořád to vypadá, že stát vám vstříc nevychází.

To bych neřekl. Zákoník práce se sice dále komplikuje, ale se zaměstnanci jsme se vždy dohodli, jak budeme v rámci zákona postupovat. Na druhé straně stát pomáhá využít pobídky a podpůrné fondy či fondy EU na podporu vzniku nových pracovních míst, na školení či na vytváření kompetenčních center. Je ale určitě dobré, aby si stát stále uvědomoval, že velké výrobní firmy jako Foxconn nebo výrobci automobilů ho nakonec budou vždy živit. Není možné předpokládat, že v Česku bude několik malých výzkumných center, která uživí zemi s deseti miliony obyvatel. Masová výroba musí v zemi vždy být, dává práci mnoha lidem a generuje velký základ HDP.

***

Miloslav Rut Dřívější ředitel české pobočky společnosti Cisco Systems se stal výkonným ředitelem českého Foxconnu letos v březnu. Vystřídal tak Jima B. Changa, který povýšil a bude se věnovat rozvoji strategie Foxconnu v celé Evropě. Rut má pod sebou dva obří výrobní závody v Pardubicích a Kutné Hoře, které vyrábějí počítače pro firmy po celém světě. Firma je druhým největším českým exportérem po Škodě Auto. Miloslav Rut vystudoval elektrotechniku na ČVUT v Praze. V Cisku strávil jedenáct let, před tím byl například obchodním ředitelem firem Mars/Masterfoods a Dell Computers.

Autor: