Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nakonec nám ho vydat nemusí, myslí si Pospíšil

Česko

PRAHA Osmnáct dnů. Taková je lhůta, kterou má Česká republika na vyžádání zadrženého podnikatele Tomáše Pitra zpět do České republiky. A čas běží. Přitom samotná žádost není nic jednoduchého.

„Vzhledem k tomu, že nám lhůta již běží, jsem překvapen, že nás o zadržení Tomáše Pitra ještě nikdo neinformoval,“ řekl LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ten ještě včera navečer pověřil expertní skupinu, aby okamžitě na celém případu a žádosti o vydání Pitra začala pracovat. Jejím úkolem je nyní zjistit veškerou trestnou činnost, za kterou byl český podnikatel odsouzen, vyhodnotit jeho trestnou činnost, rozsudky a probíhající soudní řízení. Vše pak musí ministerstvo přeložit a odeslat na švýcarské ministerstvo spravedlnosti spolu s extradiční (vydávající) žádostí. To pak rozhodne, zda muže do Česka vydá.

Jeho vydání ale komplikují hned dvě věci. Jednou je stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Daniela Kovářová a kterou podpořil i Nejvyšší soud. „Musíme nyní prozkoumat, jakou roli bude stížnost hrát. Tím je to celé složitější,“ uvedl Jiří Pospíšil.

Druhou komplikací je fakt, že Švýcarko, které ve spolupráci s českými policisty Pitra dopadlo, nemusí podnikatele vydat. „Jedná se o daňovou trestnou činnost. V takových případech Švýcarsko ne vždy stíhané osoby vydává,“ řekl.

I když švýcarská justice jeho vydání potvrdí, není jasné, kdy zpět skutečně přicestuje. Podle Pospíšila může celý proces trvat i několik měsíců. Pitr by hned putoval do vězení. Nevydaný Polanski Případ českého podnikatele nechává Švýcarko chladným, donedávna se zde ale řešila kauza režiséra Romana Polanského. Toho Švýcarsko zadrželo loni v září na základě amerického zatykače. USA usilovalo o jeho vydání kvůli sexuálnímu deliktu z roku 1977.

Švýcaři se ale nakonec rozhodli Polanského do USA nevydat. Ministryně spravedlnosti Eveline Widmerová Schlumpfová to odůvodnila tím, že v žádosti nebylo možné vyloučit chybu.

***

DALŠÍ UPRCHLÍCI

V zahraničí jsou i další v Česku soudně stíhaní podnikatelé:

* Radovan Krejčíř od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice.

* Viktor Kožený žije od roku 1994 na Bahamách.

* Boris Vostrý se nachází ve středoamerickém Belize.

* Roman Vaškůj v Rakousku čeká, zda bude vydán do ČR.

* Martin Koloc se prý objevuje například na Seychelách.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...