PRAHA Protikrizový ekonomický balíček je po týdnu těžkého vyjednávání českých politiků konečně na světě.
Vláda nyní může předložit do sněmovny rozpočet na příští rok se schodkem 162,8 miliardy korun, což odpovídá 5,2 procenta HDP. Ještě počátkem týdne přitom republice hrozil schodek až 230 miliard.
Vládní balíček, který má platit jeden rok, se ale dotkne prakticky všech občanů.
O jedno procento se zvýší obě sazby DPH. Vzrůst by tak mohly třeba ceny potravin a dalšího zboží o jedno procento. Se zvýšením cen počítají hoteliéři a provozovatelé restaurací.
Ceny potravin by nicméně nemusely vzrůst všude, protože se řada prodejců bude snažit zvýšení cen raději „vzít na sebe“.
Zvýší se spotřební daně. Cena benzinu a nafty tak stoupne o korunu. Cigarety zdraží o dvě padesát. Půllitr piva o padesátník.
Státní zaměstnanci – tedy učitelé, policisté, vojáci, část lékařů a sester – přijdou o čtyři procenta svého platu. Spolu s nimi se včera o stejnou částku připravili také sami politici, kteří si navíc začnou danit své náhrady.
Hůře na tom budou také lidé s příjmy nad pětadevadesát tisíc korun hrubého měsíčně. Zaplatí totiž víc na sociálním a zdravotním pojištění. A nechtěně se balíček dotkne také žen na mateřské dovolené. Ty přijdou v průměru o 20 procent.
Poslanci ale toto opatření schválili nechtěně – někteří z nich po hlasování přiznali, že ani sami nevěděli, pro co zvedají ruku.
Všichni museli ustoupit Balíček nakonec prošel, i když to ještě ve čtvrtek vypadalo na totální krach. Pro návrh hlasovalo 163 ze 192 přítomných poslanců, proti bylo jen 26 komunistických zákonodárců. Každý z politiků byl v něčem nucen ustoupit. Sociální demokracie se například vzdala progresivní daně a požadavku na zachování současné výše podpor v nezaměstnanosti. ODS zase ustoupila, když neprosadila snížení porodného a rodičovského příspěvku. Lidovci přišli zkrátka se svým nápadem na speciální zdanění hazardu.
Balíček přivítal premiér Jan Fischer. „Bylo to velmi bolestivé rozhodování a balíček bude mít velmi bolestivé dopady,“ přiznal po jeho schválení. „Je to dobře nadávkovaná terapie: bude to bolet, aby nás to nebolelo ještě víc v letech následujících,“ dodal.
Premiér přitom spojoval osud svého kabinetu právě s ekonomickým balíčkem. Kdyby návrh neprošel nebo kdyby v něm poslanci prosadili větší schodek, než byl nakonec sválen, Fischer byl připraven odstoupit. Analytici a podnikatelé schválení balíčku vesměs uvítali. Soubor opatření totiž podle nich alespoň na čas stabilizuje ekonomickou situaci. „Bez okamžitého přechodu na úsporný režim, který se dotkne nás všech, by dříve či později hrozil kolaps českých veřejných financí,“ uvedl například předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.
Čtěte Téma na stranách 2 a 3
Dokončení ze strany 1
Přesto se mnozí experti domnívají, že některé zásahy mohly jít ještě hlouběji. „Vítáme toto rozhodnutí, i když si uvědomujeme, že se úsporná opatření dotknou nejen celé podnikatelské sféry, ale i nás všech. Schválení schodku rozpočtu ve výši 5,2 procenta hrubého domácího produktu považujeme v dané situaci za rozumný kompromis,“ komentoval schválení balíčku prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.
„Schválení balíčku je v kontextu událostí posledních dnů téměř zázrakem. Není ovšem nad čím jásat: pacient neumře zítra, stále ovšem zůstává na jednotce intenzivní péče,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Problémem je podle něj to, že nejde o úsporný, ale daňový balíček. A druhým problémem je, že řeší pouze rozpočet na příští rok.
„Další osud státních financí zůstává mlhavý či spíše temný. Ke stabilizaci veřejných financí je potřeba přistoupit mnohem důkladněji a důrazněji. Schválení balíčku je jen oddechovým časem,“ dodal analytik.
A balíček má už teď kritiky – například prodejci cigaret varují před nárůstem pašování. Navýšení spotřební daně o korunu u benzinu se nelíbí zase provozovatelům benzinek. Podle předsedy představenstva Sdružení čerpacích stanic Ivana Indráčka to bude znamenat útlum pro čerpací stanice v příhraničí, kdy lidé budou více tankovat v levnějším zahraničí.
***
Kolik se ušetří
Balíček úspor
- zvýšení sazeb DPH o procento (snížení z 9 na 10 procent, základní z 19 na 20 procent: 10 mld.
- zvýšení daně z benzinu a nafty o 1 Kč/l: 6,9 mld.
- zvýšení tabákové daně: 2 mld.
- zvýšení daně z piva o 1 Kč na litr: 1,2 mld.
- zvýšení daně z lihu o 5 Kč na litr: 0,5 mld.
- zrušení slev na pojistném: 16,5 mld.
- ponechání sazby odvodů na nemocenské pojištění: 8,3 mld.
- příjmy z pojistného při stropu na šestinásobku průměrné mzdy: 3,1 mld.
- zdvojnásobení daně z nemovitostí: 3,1 mld pro obce.
- ponechání současné výše přídavku na dítě: 0,6 mld.
- nižší nárůst plateb za státní pojištěnce: 4,5 mld.
- snížení platů státních zaměstnanců o čtyři procenta: 7 mld.
O autorovi| LUKÁŠ DOLANSKÝ, a zpravodajové LN