Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nakupovat se dá za lahve i s pistolí

Česko

Do světa obchodů, nakupování, obchodníků a zákazníků láká diváky speciální sekce Febiofestu, kterou najdete v Centru Černý Most.

Dnešní hypermarkety lze přirovnat k chrámům, jejichž návštěvníci se místo zpovědí a rozjímání oddávají sháňce po zboží. Mechanismy, jejichž účelem je přilákat do svatostánků konzumu maximum zákazníků, analyzuje Klusákova a Remundova mystifikace Český sen. Právě toto duchaplné svědectví, jehož autoři vtáhli do hry na atraktivní image i sami sebe, v pátek otevřelo kolekci „Svět obchodů a nákupních center“. Závěrečná pasáž Českého snu líčí cirkus poblíž makety v Letňanech. Reakce lidí, již se nechali napálit vidinou levných nákupů, nejsou jednoznačné. Vztek jedněch se mísí s pochopením a smyslem pro humor u jiných. Což dokládá, že česká mentalita v rozvíjejícím se kapitalismu utrpěla méně, než se zdá z bezduchých bulvárů a zakomplexovaných žvaníren na internetu.

Kolekce, uváděná v nákupním centru na Černém Mostě, nabízí další užitečná srovnání. Jedno z vrcholných děl Věry Chytilové dodnes udivuje svým sarkasmem, kritičností i záblesky soucitu. Panelstory se odehrává na rozestavěném sídlišti, jehož obyvatelé se potýkají s nepořádkem, úplatkářstvím i sobectvím. Je odstrašující karikaturou takzvaného reálného socialismu, jenž se oháněl vznešenými frázemi, kde však skoro nic nefungovalo normálně.

Pokračování na str. VI

Dokončení ze str. I

Relativně harmonické časy připomínají Slavínského komedie Zlaté dno a Vávrovo drama Šťastnou cestu. Paradoxní je, že oba filmy vznikly za protektorátu, tedy v dobách nesrovnatelných s prvorepublikovou oázou prosperity a demokracie. V prvním si Vlasta Burian zgustl na roli majitele venkovského obchůdku, který přivede k rozkvětu upadající velkoměstské papírnictví. Ve druhém prodavačky z pražského obchodního domu spřádají sny o ideální existenci. Jedna vsadí na známost s pokryteckým zbohatlíkem, druhá válčí s pomluvami, třetí chce uspět u filmu... Nejnovější českou tvorbu reprezentuje dva roky starý Svěrákův hit Vratné lahve.

podraz v dámské konfekci Obchody a byznys hrají zásadní roli také v bezpočtu zahraničních snímků. Titul méně známého amerického filmu 10 položek a méně cituje nápis na expresní pokladně. Ostřílený herec (v podání charismatického Morgana Freemana), který se potká s utrmácenou pokladní, se vzdáleně podobá Svěrákovu čipernému důchodci z Vratných lahví... V letošní kolekci nechybí ani Tarantinova gangsterka Jackie Brownová, jejíž klíčové scény se odehrávají v oddělení s dámskou konfekcí. Zdánlivě bezmocná letuška tu připraví podraz na nebezpečného grázla i samolibé policisty. V jiném skvostné krimi Než ďábel zjistí, že seš mrtvej chystaný podraz naopak skončí krvavým průšvihem.

obchod dvakrát jinak Další dva filmy se věnují obchodům jakoby z opačných stran. Ve francouzské komedii Hračka navštíví rozmazlený milionářský synek megastore s hračkami a z přítomného novináře učiní objekt soukromého povyražení. V oscarové mozaice Crash málem zastřelí nevinného člověka cizokrajný majitel obchůdku, který je opakovaným terčem zlodějů... A co tato zdánlivě nesrovnatelná díla spojuje? Obě ve zcela jiných žánrech uvažují o svobodě a jejím znásilňování. Francouzský kluk pochopí, že v sídle všemocného otce je uvězněn v zlaté kleci. A zoufalého asijského přistěhovalce paradoxně zachrání fakt, že neumí anglicky. Oba však zjistí, že hmotné statky nejsou tím nejpodstatnějším.

Autor: