Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nakupte si žárovky, vyzývá Klaus občany

Česko

Prezident ostře napadl nové nařízení EU. Je to hloupost, prohlásil

PRAHA Prezident Václav Klaus si opět nenechal ujít příležitost, aby si rýpnul do ekologů - a především do „zelených“ nařízení Evropské unie.

Tentokrát to udělal při představení své nové knihy „Modrá planeta v ohrožení“. A za předmět kritiky mu posloužila obyčejná stowattová žárovka.

Z nařízení EU totiž bude od 1. září prodej klasické 100wattové žárovky zakázán ve všech obchodech v unii. Postupně je má nahradit nový typ úspornější zářivky.

A to se Klausovi nelíbí. „Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek,“ prohlásil včera Klaus.

Chce to udělat z nostalgie: „Abych používal staré dobré edisonovské žárovky a nenaskakoval na tu modernu, která dnes kolem nás vzniká.“ Prezident si jen posteskl, že sám často nakupovat nechodí. „Protože nenakupuji běžně, tak nevím, co mám dělat, někoho možná poprosím, aby to za mě udělal,“ podotkl. Podle Klause je hloupost, když lidem někdo diktuje, co si mají koupit či kolikrát denně rozsvítit.

Nad Klausovými slovy kroutí hlavou ekologové, a to i ti z ODS. Třeba bývalý ministr životního prostředí a senátor za ODS Bedřich Moldan nazval Klausovu žárovkovou rebelii „jánošíkovstvím“. „Připadá mi to absurdní - trochu jánošíkovské. Klausovi se nelíbí jakákoliv regulace, která má původ v Bruselu. Já osobně soudím, že taková regulace je namístě,“ zastává se rušení žárovek Moldan.

Klaus včera křtil svou novou knihu, v níž se strefuje do lidí, kteří podle něj hlásají ekologii jako nové náboženství. „Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat,“ napsal v knize prezident.

Včerejší křest Klausovy knihy využili i aktivisté Greenpeace. Na věž pražské Staroměstské radnice vyvěsili transparent tak, aby byl vidět z restaurace, kde Klaus svou knihu křtil. „Pan prezident má samozřejmě pravdu, když tvrdí, že příroda i lidstvo se změně klimatu dokážou přizpůsobit. Cena, kterou za to zaplatí miliony lidí zejména z chudých zemí, bude ale strašná,“ prohlásil člen Greenpeace Jan Rovenský.

Více čtěte na straně 4

***

KONEC ŽÁROVEK

Od 1. září 2009 nebudou moci

výrobci a dovozci dodávat na

trh EU klasické

žárovky o příkonu 100 W

a vyšším.

Maloobchodníci

však budou moci dovyprodat

své zásoby.

Opatření se netýká tzv.

směrových

zdrojů, tedy žárovek

s reflektory či žárovek do

trouby a chladničky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...