Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Náměstek primátora Brna Hollan skončí v čele resortu dopravy. Po výzvě nadřízeného

Česko

  16:32
BRNO - Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) se vzdá gesce dopravy. Před týdnem ho k tomu vyzval primátor Brna Petr Vokřál (ANO) kvůli nespokojenosti s řízením resortu. Doprava připadne náměstkovi Richardu Mrázkovi (ANO), který ji měl už v minulosti. Hollan dál povede kulturu a sociální oblast, dopravy se vzdá výměnou za dotažení projektů sociálního bydlení, které Žít Brno zahájilo, řekli v pondělí Vokřál s Hollanem novinářům.

Matěj Hollan (vpravo). foto: MAFRA - Anna Vavríková

Do podzimních voleb vznikne i akční plán, jenž má ze sociálních projektů udělat oficiální politiku města a udržet je i po volbách.

Vokřál vyzval Hollana, aby se vzdal oblasti dopravy, na konci února, a proto se vyhrotily již tak napjaté vztahy v koalici. Výtky měl především k rezidentnímu parkování, které město začne testovat v létě. „Některé věci trvaly dlouho. Máme k tomu určité výhrady, ale určitě ne vše bylo špatně. Doprava tak přejde do kompetence náměstka Mrázka,“ uvedl Vokřál.

Jestli se ukáže, že odbor vedu špatně, tak skončím, vzkazuje Hollan brněnskému primátorovi

Hollan se dopravy po dohodě vzdá. Úterní zastupitelstvo pak musí schválit, že připadne Mrázkovi. „Dál se ale budeme podílet na projektech, které je potřeba dokončit. Týkají se rekonstrukcí ulic, cyklodopravy, pěší a MHD,“ vyjmenoval Hollan.

Kromě toho vznikne kancelář participace, která bude mít na starosti participativní rozpočet. Lidé díky projektu mohou letos už druhým rokem ovlivnit, do čeho bude město investovat.

Také se zachovají sociální projekty Žít Brno, které by v případě rozpadu koalice mohly být v ohrožení. „V koalici jsme se dohodli, že chceme, aby byla dotažena témata v sociálním bydlení. Město z toho udělá oficiální celoměstskou politiku,“ uvedl Hollan.

Žít Brno přišlo s projektem, ve kterém město poskytlo 50 bytů sociálně slabým rodinám s dětmi. Má i další projekty, které mají sociálně slabým lidem pomáhat najít si práci, udržet si bydlení a stabilizovat rodinu. „Chceme mít plán, jak do pěti až sedmi let docílit toho, že se bezdomovectví v Brně nebude týkat rodin,“ uvedl Hollan.

Akční plán podle něj může fungovat i po podzimních volbách bez ohledu na to, jak volby dopadnou a kdo bude v koalici. „Po této koalici zůstane, že ví, jak bezdomovectví řešit. Oficiální politikou města se stane ukončování bezdomovectví,“ dodal Hollan.

Za projekt přidělování bytů sociálně slabým rodinám nazvaný Rapid Re-Housing dostalo Brno loni ocenění. Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) ho vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi.

Autor: