Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náměstkyní šéfa městského zastupitelství bude žalobkyně Smetanová

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. | foto: MAFRA

PRAHA Hned v první den, kdy se ujal funkce vedoucího pražských žalobců Martin Erazím, dorazil do úřadu s novou posilou. Jeho náměstkyní pro trestní řízení se stala Daniela Smetanová, která v minulosti dozorovala známé kauzy jako například případ vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva (MSD), kde se ztratilo téměř deset miliard a je v něm 20 obviněných.

„Je to skutečně tak,“ potvrdila LN informaci Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze. Právě z jejího úřadu Smetanová odchází.

Mezi její známé případy patří obžaloba soudce Jiřího Berky, kterého loni poslal soud za zmanipulovaná konkurzní řízení zatím nepravomocně na 8,5 roku za mříže.

Obměna městského státního zastupitelství, jehož šéfka Jana Hercegová oznámila rezignaci minulý měsíc, prodělává zásadní obměnu. Spolu s Hercegovou se totiž rozhodli z vedoucích pozic odejít i náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Krátce na to skončili ve funkci vedoucích i šéfky obecné kriminality Jana Kadeřábková a Helena Čapková z oddělení hospodářské kriminality.

Minulý týden oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, že po Hercegové převezme funkci šéfa metropolitních žalobců Erazím, který byl dosud náměstkem krajského státního zástupce ve středních Čechách.

Dlouhodobě čelilo vedení městského zastupitelství kritice za údajné konexe na pražský polosvět. Lze očekávat, že další personální změny budou ještě následovat.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...