Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Napoleon olympijského sportu

Česko

NEKROLOG

BARCELONA/PRAHA Ve věku devětaosmdesáti let zemřel včera v Barceloně bývalý a v pořadí sedmý předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch. V jeho čele stál v letech 1980–2001 a byl nepochybně velice problematickou postavou. Na jednu stranu ho mnozí velebili, že od roku 1981 otevřel olympijské hry profesionálům a přitáhl ke sportu bohaté sponzory, televizní společnosti a diváky. Nedokázal však zabránit bojkotu OH 1980 v Moskvě západními státy na protest proti vpádu SSSR do Afghánistánu, ani odvetě SSSR a jeho satelitů o čtyři roky později, když odmítly přijet na OH do Los Angeles. Jeho diplomatickým úspěchem naopak byly letní hry v Soulu 1988. Na druhou stranu si vrabci na střeše povídali o jeho autoritářství a požitkářství. V Lausanne si nechal platit prezidentské apartmá s ročním pronájmem půl milionu dolarů. Ulpěla na něm mastná skvrna v souvislosti s korupčním skandálem s volbou Salt Lake City coby dějiště olympiády pro rok 2002, který vedl k vyloučení deseti členů MOV. Kritikové mu rovněž vyčítali nekoncepční přístup k problémům s dopingem a nechuť k demokratickým reformám v MOV.

Krycí jméno Sportovní generál Na sklonku života na něj začali ze skříní vylézat nevábní kostlivci. V novinách se objevil snímek, na němž hajluje před generálem Frankem, leckdo mu připomínal vřelá objetí s Leonidem Brežněvem nebo s Erichem Honeckerem. Kdyby jen to. V Kanadě žijící někdejší vysoký důstojník KGB Vladimir Popov v loňské knize KGB hraje šachy tvrdí, že byl jejich špionem s krycím jménem Sportovní generál. Po pádu Frankova fašistického režimu totiž Samaranch v období 1977–1980 působil v Moskvě (a v Mongolsku) jako španělský velvyslanec a KGB ho měla vydírat kvůli tomu, že byl přistižen při pašování starožitností. Za stvrzenou spolupráci pro něj země Varšavské smlouvy hlasovaly při volbě předsedy MOV (náhodou se konala opět v Moskvě), kterým se záhy po irském lordu Killaninovi skutečně stal. A v Moskvě mu ve sloupové síni Domu odborů také uspořádali rozlučku, když před devíti lety končil ve funkci. Déle než on o osm let v ní vydržel pouze zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin. Samaranch potom zůstal čestným předsedou a pomáhal Madridu kandidovat na olympiádu v letech 2012 a 2016. Španělský král Juan Carlos mu udělil titul markýze.

Hokej na kolečkových bruslích Juan Antonio Samaranch Torello se narodil 17. července 1920 v Barceloně, kde absolvoval Vyšší institut obchodních studií. V roce 1951 tam zorganizoval mistrovství světa v hokeji na kolečkových bruslích. V 35 letech vstoupil do státních služeb a zvolili ho poslancem. Mezi členy MOV se dostal v roce 1966 poté, co byl na třech předchozích hrách šéfem španělské výpravy. Zároveň se vyšvihl do čela národního olympijského výboru a plnil post státního tajemníka pro sport ve Frankově vládě. V letech 1974–1978 působil jako viceprezident MOV.

V roce 1955 se oženil s Marií Teresií Salisachsovou-Roweovou, s níž měl dceru a syna, který je v současnosti členem MOV.

Českou republiku tento milovník filatelie navštívil mnohokrát, Karlova univerzita mu udělila čestný doktorát, přijel například promluvit na pohřeb Emila Zátopka.

Poslední léta ho zlobilo zdraví, koncem roku 2007 omdlel při charitativní akci v Madridu a byl převezen do nemocnice se srdečními problémy. S nimi ho také od neděle v kritickém stavu hospitalizovali na klinice v rodném městě, kde zesnul na selhání dýchacího a oběhového systému.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!