Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

NAPSI spolu!: Chceme rozvířit stojaté vody

Česko

Národní akční plán sociální integrace (zkr. NAPSI) je název vládního dokumentu, ve kterém si Česká republika, stejně jako ostatní země Evropské unie, určuje základní strategie, které mají přispět ke snížení dopadů sociálního vyloučení na českou společnost. Řešení důsledků tohoto problému stojí ČR miliardy korun ročně. Je evidentní, že mnoho postupů, které byly v této oblasti doposud používány, k úspěchu nevede. Je proto potřeba revize těchto strategií a začít by se mělo od základu -tedy právě dokumentem s poněkud krkolomným názvem Národní akční plán sociální integrace.

Právě v něm totiž každá členská země EU popisuje nejpalčivější problémy, které ji v sociální oblasti trápí, určí si cíle, jejichž dosažení by mělo tyto problémy řešit, a stanoví si cesty, které ke splnění těchto cílů vedou. Dále má určit, kdo ponese odpovědnost za plnění jednotlivých úkolů, a stanoví způsoby, jak splnění těchto cílů ověřit. NAPSI je tak základní dokument, na jehož kvalitě přímo závisí, jak budeme schopni rostoucí hrozbě sociálního vyloučení čelit.

Neziskové organizace: Cílem je rozproudit diskusi Od roku 2004, kdy byl zpracován první NAPSI, sledují neziskové organizace tvorbu a skutečný dopad tohoto plánu na reálnou situaci. Po celou dobu sbíraly své poznatky z terénu a v roce 2009, kdy vznikl zatím poslední a dosud platný plán, vytvořily projekt NAPSI spolu!, který si kladl za úkol tyto zkušenosti přetavit do vlastního návrhu, který by podle jejich názoru splňoval základní poslání tohoto dokumentu.

V čem tkví největší nedostatky českých národních plánů? „Základním problém spatřujeme už ve způsobu jejich sestavování. Jejich základní význam spočívá v participativním přístupu jeho tvorby. To znamená, že mají být tvořeny na základě poznatků a zkušeností všech subjektů, které mají s problematikou sociálního vyloučení co do činění. Kromě hlasu samotných ministerstev se v něm musí objevit zkušenosti samospráv, neziskového sektoru, ale i samotných lidí, kteří se s důsledky sociálního vyloučení potýkají,“ říká Milena Černá z občanského sdružení EAPN ČR, člena evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Základem projektu NAPSI spolu! tak byl sběr informací a zkušeností, které si během mnoha seminářů předávali magistrátní úředníci, policisté, sociální pracovníci, zástupci sociálních odborů, škol atd. Dalším podstatným zdrojem informací se pak stalo první národní setkání lidí se zkušeností s chudobou a sociálním vyloučením. Jednalo se o dvoudenní workshop, na kterém se setkali zástupci různých skupin lidí, kteří si pod dohledem zkušených odborníků sdělovali své zkušenosti a postřehy „těch, kterých se to opravdu týká“. Výsledkem je ojedinělý a unikátní pohled na život člověka, který se ocitne v sociální pasti.

Poučení z vlastních chyb Celá práce na projektu NAPSI spolu! se opírá i o důkladné analýzy existujícího NAPSI, které odhalily jeho značné nedostatky, jako je absence odpovědnosti konkrétních subjektů za dosažení jednotlivých cílů. Tyto cíle jsou navíc často formulovány nekonkrétně a jsou neměřitelné, což znemožňuje pozdější hodnocení jejich splnění či nesplnění. A právě tato evaluace je základem pro poučení se z vlastních chyb a jejich následné odstraňování.

Výsledkem práce týmu NAPSI spolu! jsou návrhy řešení, které prezentuje tato příloha. Je rozdělena do pěti témat, která se shodují s prioritami, na které je potřeba se v boji se sociálním vyloučením zaměřit. „Netvrdíme, že náš plán je jediným správným řešením, avšak chceme našimi návrhy přispět k nalezení opravdu účinných nástrojů, které povedou k co největší eliminaci sociálního vyloučení v ČR,“ uzavírá Dagmar Hrubcová z občanského sdružení SKOK, které sdružuje neziskové státní organizace působící v sociálně-zdravotní oblasti.

***

PĚT PRIORIT NAPSI SPOLU!

* Řešení situace nedobrovolného vyloučení z trhu s bydlením * Zvýšení kvality a úrovně vzdělání cílových skupin směřující ke zvýšení jejich uplatnitelnosti na trhu práce * Návrat dlouhodobě nezaměstnaných na otevřený trh práce * Lidé žijící v chudobě a sociálním vyloučení nemusejí mít pocit „druhořadého“ občana i člověka * Eliminace předlužení jako jedné z příčin sociálního vyloučení Projekt NAPSI spolu! tvoří tyto organizace: IQ Roma servis, Člověk v tísni, SKOK, EAPN ČR a Socioklub

O autorovi| MARTIN KOVALČÍK, Autor je mediální koordinátor Programů sociální integrace společnosti Člověk v tísni

Autor: