Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Narkomany otestují přímo v terénu

Česko

BRNO Časovaná bomba. Sociálně slabí cizinci a menšiny, žijící v České republice, mohou představovat riziko až 3,5krát vyšší „promořenosti“ infekčními chorobami, jako je HIV a žloutenka typu C. Přesné údaje ale nejsou k dispozici. Zda skutečně hrozí epidemie, které se někteří odborníci obávají, by měl v Brně pomoci zjistit projekt sdružení Podané ruce.

Výsledky krevních testů narkomanů dají odborníkům přesná data včetně rozvrstvení rizikových skupin - a nemocným šanci na zahájení včasné léčby.

Především ti, kteří si drogu aplikují nitrožilně, představují vysoké riziko rozšíření krví přenosných nemocí i mezi běžnou populací. „Může tak dojít k dramatickému zvýšení výskytu HIV/AIDS. A hepatitida typu C je zcela srovnatelné onemocnění, které může končit rovněž smrtí,“ varuje předseda sdružení Jindřich Vobořil.

Pracovníci sdružení proto budou vyhledávat narkomany přímo v terénu. Vysvětlí jim, jaké nebezpečí pro ně infekční choroby znamenají, a nabídnou možnost krevního testu. „Pokud získají potřebné povolení, takzvané rychlé testy, kde stačí odebrání kapilární krve, budou používat přímo na ulici. Pokud tyto testy nebudou k dispozici, budeme se snažit s oslovenými domluvit, aby se nechali anonymně otestovat v některém z našich nízkoprahových center, nebo se pokusíme pořídit nějakou mobilní ošetřovnu,“ přiblížil terénní pracovník Jiří Valnoha.

Dosud sdružení nemělo peníze na posílení počtu terénních pracovníků, naopak muselo jejich činnost utlumovat. S pomocí Jihomoravského kraje, který na projekt přispěl částkou 1,5 milionu korun, se jejich počet zvýší ze čtyř na šest. Peníze vystačí na otestování čtyř stovek lidí.

Speciálně zaměřit chtějí Podané ruce průzkum na romské uživatele drog a narkomany z postsovětských republik, mezi kterými je větší počet infekčních chorob a možnost rozšíření nákazy výrazně roste. „Jaká je situace mezi jinými skupinami drogově závislých cizinců, například u Vietnamců, vůbec nic nevíme. Máme proto připraveny materiály i v jejich mateřštině,“ připomněl Vobořil. Poučení je totiž podle zkušeností z terénu nutné. Mnozí z narkomanů sice o smrtícím viru HIV již slyšeli, ale jak se šíří, netuší.

Autor: