Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Narodila se mu dcera, pak dal životní gól

Česko

KOLÍN NAD RÝNEM Přečtěte si příběh, který píše sám život. Dojemný příběh o Karlu Rachůnkovi... Když se bil ve čtvrtfinále s Finy, přišla mu o první přestávce na telefon zpráva: „Jsi znovu tátou. Narodila se ti dcera!“ „V té chvíli jsem nebyl myšlenkami s kluky, ale s manželkou,“ přiznal pak hokejový obránce.

Ještě netušil, co zažije dva dny nato. Své o tři týdny dříve narozené Kačence poslal dvojnásobný otec dárek. Ten největší, jaký na ledě poslat mohl.

Čeští hokejisté v sobotním semifinále proti Švédsku prohrávali v závěru třetí třetiny 1:2, když si patnáct vteřin před koncem vzal kouč Vladimír Růžička oddechový čas.

„Jestli jsem ještě věřil v obrat? Spíš doufal,“ přiznal i gólman Tomáš Vokoun. „Věřil je silné slovo.“ Ruku na srdce, kdo by v té chvíli v Česku věřil. Jenže pak se událo něco neuvěřitelného a velkolepého. V poslední možné příležitosti se při útočném závaru dostal puk zpoza branky přímo mezi kruhy. Rachůnek přijel, napřáhl a vyslal dělovku – vyrovnáno na 2:2!

Čas ukazoval sedm sekund do konce. Totální euforie. „V 99 případech ze sta za tak krátkou dobu nesrovnáte. Teď se to povedlo,“ zářil Vokoun. Rachůnek se otočil a ujížděl svým sprintujícím spoluhráčům za zbytkem týmu ke střídačce. Jako by snad chtěl zobrazit pevnou českou soudržnost.

Vokoun: Nejsem specialista „Ten gól věnuju své malé! Jinou odpověď nečekejte,“ říkal potom v emocích střelec. „Jsem hrdý na svou ženu, že to takhle zvládá. Byla mi oporou a vždycky jí bude.“ Přitom uvažoval, že během závěrečných bojů odjede z šampionátu domů. „Ale porod bych už stejně nestihl. Tak jsem tu v tom nechtěl aspoň nechat kluky,“ vyprávěl Rachůnek. „Strašně chci být s rodinou, ale teď jsem rád, že jsem tady. Nikdo nám nevěřil, a my to dotáhli tak daleko.“

„Vypálil do brány něco, co by žádný gólman neměl šanci chytit,“ popisoval jeho gól Vokoun, další klíč k vítězství.

Češi totiž proti Švédům dotáhli zápas na samostatné nájezdy. A gólmanská jednička v nich, stejně jako s Finy, pustila jen jeden.

Ten od švédského kouzelníka Linuse Omarka, jenž ho přelstil střelou mezi nohy. „Já a specialista na penalty? Ne, to nikdy,“ odmítal Vokoun s tradiční skromností.

„Byla to zásluha hlavně kluků, kteří mě dostali do psychické pohody.“ Měl na mysli Lukáše Kašpara s Janem Markem – proti oběma severským sokům dva úspěšné exekutory. Nebyla to však jenom jejich zásluha. Postup do finále si v sobotu vybojoval celý tým.

O autorovi| VÍTĚZSLAV ČERMÁK, (od zpravodaje LN v Německu)

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!