Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Narodilo se dítě bez genu rakoviny

Česko

Na začátku byla provedena preimplantační genetická diagnostika. Poté následovalo umělé oplodnění. Nyní holčička, která nemá gen vyvolávající rakovinu prsu, přišla na svět. LONDÝN V britské metropoli se včera narodilo dlouho očekávané dítě. Jedná se o novorozence, který prošel genetickou předvolbou. V budoucnu se tak nebude muset potýkat s jednou z nejtěžších nemocí dnešní doby, která postihuje stále větší množství žen.

Rodiče, kteří chtějí zůstat v anonymitě, se rozhodli pro umělé oplodnění a preimplantační genetickou diagnostiku (PGD). V rodině z otcovy strany se totiž ve třech předchozích generacích vyskytovala rakovina prsu. Ta postihla otcovu matku, sestru, sestřenici i babičku. Oba manželé prohlásili, že rádi využili možnosti, která se jim naskytla. Server BBC uvedl, že podle ošetřujících lékařů jsou matka i holčička po porodu v pořádku.

Vše začalo, když minulý rok lékaři v londýnské University College Hospital oplodnili ve zkumavce celkem osm embryí. Ta poté tři dny zkoumali z hlediska rizikového genu. Šest z nich mělo onen gen, a proto musela být zničena. Dvě zbývající embrya bez nebezpečného genu lékaři zavedli do matčiny dělohy. Kdyby k tomuto zásahu nedošlo, pravděpodobnost, že dcera britského páru jednou onemocní rakovinou prsu, by dosahovala padesáti až osmdesáti pěti procent.

„Toto děvčátko nebude v dospělém životě ohroženo rizikovým genem rakoviny prsu,“ uvedl porodní specialista Paul Serhal, pod jehož dohledem se rodiče novorozené dívky rozhodli zákrok podstoupit.

Genetický výběr embryí je však ve světě značně sporný. Jeho odpůrci se obávají, že metoda může být zneužita. Preimplantační genetická diagnostika je například v Německu zakázána. Ve Velké Británii se testy uskutečňují již dlouho, dosud ale jen na genu, který je beze všech pochybností nositelem nějaké dědičné nemoci.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...