Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní čeká na archeology

Česko

Stavba obřího multifunkčního centra Copa na Národní třídě, která na měsíce zavře vestibul metra, se komplikuje.

PRAHA Centrum Prahy čeká nejnáročnější archeologický průzkum v historii. Bude předcházet stavbě obchodního a kancelářského komplexu Copa centrum, který vyroste v proluce vedle obchodního domu Tesco přímo u vestibulu do stanice metra Národní.

Archeologický průzkum měl začít zítra. Nezačne. „Do dnešního dne nemáme podepsanou dohodu s investorem, která určí podmínky průzkumu. Bez toho začít nemůžeme, i když bychom rádi,“ potvrdil LN Jaroslav Podliska, vedoucí archeologického odboru pražského pracoviště Národního památkového ústavu.

Podle jeho odhadu bude smlouva podepsaná koncem měsíce. Další čtyři až pět měsíců bude trvat archeologický výzkum, teprve pak nastoupí stavbaři. Investor přitom nedávno tvrdil, že v létě už se na Národní třídě začne stavět Copa centrum. A už před měsícem nechal zdemolovat veškeré stánky s občerstvením a květinářství, které stavbě stály v cestě.

Co způsobilo nynější průtahy, zůstává přitom nejasné. Projekt sice vzbudil nevoli řady Pražanů, ale v současné době už má platné stavební povolení. Investorem je společnost Copa Group, která patří do skupiny firem podnikatele a tiskového vydavatele Sebastiana Pawlowského.

Společnost se k důvodům prodlení nevyjádřila. „Vlastní archeologický průzkum bude zahájen v nejbližších dnech,“ reagovala její mluvčí Karin Cifková. Konkrétní termín však neuvedla. Nejasné je i to, odkdy se zavře vestibul stanice metra. „Žádný termín ještě stanoven nebyl,“ uvedl včera mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Současné průtahy mohou nahrávat investorovi, aby kvůli časovému presu nakonec ušetřil na archeologickém průzkumu. Podle stavebního odboru Prahy1 musí začít stavět do dvou let od okamžiku, kdy stavební povolení nabylo právní moci.

Pražským archeologům se naskýtá jedna z posledních příležitostí, jak poodkrýt dávnou minulost centra Prahy. Podobně významný průzkum se odehrál pouze před třemi roky v souvislosti se stavbou jiného pražského obchodního centra – Palladia na náměstí Republiky.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!