Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní galerie se chtěla ztracenými díly zabývat až v roce 2027, říká kontrolorka

Česko

  7:00
Nečinnost a pasivita, tak popsala kontrolorka Nejvyššího kontrolního úřadu Hana Pýchová reakci Národní galerie na zjištění, že jí ve sbírkách chybí desítky uměleckých děl. „Po povodni měli na vyčíslení škody půl roku. Nakonec ale nevyčíslili nic,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Veletržní palác, sídlo Sbírky moderního a současného umění Národní galerie foto: archiv LN

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu zmizela díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. Kontrolory nejvíce překvapilo právě to, že galerie nic nedělala, i když o zmizení některých předmětů věděla několik let.

„V průběhu desetileté periody inventarizace ukončené v roce 2012 nenalezla Národní galerie ve sbírce bronzovou plastiku, obraz, 31 kreseb a 978 sbírkových předmětů evidovaných v podsbírce grafiky a inventarizovaných naposledy v letech 1959–1962,“ stojí v nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu.

Lidovky.cz: Zpráva uvádí, že některé sbírkové předměty byly naposled inventarizované v letech 1959 až 1962. Je to běžná praxe, zjišťovat stav majetku až po tolika letech? 
Zákon ukládá povinnost inventarizace po patnácti letech, nevím, proč Národní galerie další inventury nedělala. V tom bych ale hlavní problém neviděla, pochybení shledávám především v tom, že se galerie dál případu důsledně nevěnovala. Poté, co zjistila, že jim některé předměty chybí.

NKÚ: Národní galerii v Praze chybí desítky děl včetně Lady či Zrzavého

Lidovky.cz: Z kontroly vyplývá, že ve sbírkách Národní galerie chybí několik sbírkových předmětů. Jaký podle vás představuje největší ztrátu?
To je těžké říct, protože celá sbírka Národní galerie je oceněna symbolicky jednou korunou. Těžko potom můžete dělat nějaké rozhodnutí o nejvzácnějším. Jak ale říkám, spíš nás zarazilo, že Národní galerie výsledky inventarizace neřešila. V roce 2012 uvedli, že některá díla nedohledali, dál se tím ale nezabývali. Plánovali se těmto předmětům více věnovat při další inventuře po patnácti letech, tedy až v roce 2027. 

Například po povodni dostali zaměstnanci od tehdejšího ředitele Milana Knížáka nařízeno, aby vyčíslili škodu. Měli na to de facto půl roku, nakonec ale nevyčíslili nic. Potom psali takové věci, jako že bronzová plastika se ztratila. Což je nesmysl, protože bronz se nemůže rozpustit. Pan ředitel Knížák už zřejmě plnění svých zaměstnanců dál nekontroloval.

Knížák: Na ztracený obraz si nepamatuji. Problémů v galerii byla spousta

Lidovky.cz: Na základě jakého podnětu kontrola v příspěvkových organizacích ministerstva kultury, v tomto případě Národní galerie a Národní knihovny proběhla?
Většina kontrol probíhá na základě podnětů, v tomto případě mám ale za to, že žádný nebyl. V úřadu jsem velmi krátce, necelý rok. Všichni mi teď gratulují, že jsem udělala velký závěr za osm měsíců (smích).

Lidovky.cz: Budete se případem dále zabývat? Podáte na Národní galerii trestní oznámení?
Naši právníci trestní oznámení zvažují, my jsme jim pouze připravili podklady. Předpokládám, že v následujících měsících se NKÚ více zaměří i na činnost ostatních příspěvkových organizací. Porušení inventarizace a další pochybení, která v Národní galerii nastala, by si měl dát dohromady zřizovatel organizace, tedy ministerstvo kultury.