Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kokain běžně dostupný není. Změkčit přístup k němu i konopí by trestnou činnost nesnížilo, říká šéf NPC Frydrych


Ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Brněnská radnice. Aktéři aféry Dozimetr. Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce... Z těchto i dalších kauz se může zdát, že je v Česku plno kokainu. Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha tomu tak není, už jen vzhledem k ceně, která podle kvality může být až 3500 korun za gram.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Vše válcuje levnější a účinnější pervitin. K představám, že by méně represivní přístup k některým drogám obecně ulehčil situaci, řekl: „Jsou to teoretické úvahy, které směřují k představě, že když zruším trestný čin krádeže, přestane se krást.“

Popisuje také, jak je pervitin nebezpečný z hlediska zdravotního, ale i sociálního. Navíc je s ním silně spjata kriminalita. Jeho zvláštností je, že se dá vlastně vyrobit doma v kuchyni a co se připraví, to komunita okolo vařiče hned zkonzumuje. Proto policisté nezachytávají velké množství této drogy, pokud nesměřuje za hranice.

Lidovky.cz: Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil přišel s nápadem změkčit přístup nejen ke konopí, ale i ke kokainu.
Vnímám to samozřejmě jinou optikou. Obchod s kokainem vidím jako předivo mezinárodních vztahů participujících kriminálních organizací. Začíná to ve zdrojových zemích – Kolumbii, Peru a Bolívii. Váže se k tomu další kriminalita, přiživuje spousta prostředníků, kteří kokain v malých i velkých zásilkách dopravují na velké trhy včetně evropského. Hlavně na Západě mezi stimulanty dominuje. A když se dívám na celosvětový regulační rámec, tak mi ta úvaha připadá velmi, velmi futuristická. Z rozhovorů s panem koordinátorem vím, že se snaží o snižování doprovodných rizik a potření černého trhu. Ale já, s více než 30letou policejní zkušeností, mám o účincích vážné pochybnosti. Směřovalo by to k cíli jen v případě, že by se tak stalo všude na světě.

Ve velkoskladu Albertu v Klecanech našli zaměstnanci 646 kilogramů kokainu. Stál by dvě miliardy

Lidovky.cz: Méně represe by tedy neznamenalo omezení hrůz – vražd, mučení, únosů, vydírání –, které výrobu, pašování a obchod s kokainem provázejí? Toho, co je nejčastěji k vidění ve střední a jižní Americe, ale nejen tam?
V základu stojí poptávka a nabídka, tak to je u každého byznysu. A tento byznys má tu výhodu, že vám zákazníky prostřednictvím závislosti vyrobí. To jsou teoretické úvahy, které směřují k představě, že když zruším trestný čin krádeže, přestane se krást. O tom nejsem přesvědčen.

Lidovky.cz: A dá se alespoň teoreticky uvažovat o tom, že ono brutální násilí, které byznys s kokainem provází, dokážeme omezit?
Na straně nabídky mi dává smysl snižovat obecně vnímanou dostupnost drog. To je role Národní protidrogové centrály. Ale také je potřeba hlasitě říkat, že tu máme i stranu poptávky. A pokud budeme preventivně působit na populaci tím směrem, že není normou preferovat životní styl spojený s užíváním drog a že dokážeme, přiměřeně věku, nabídnout jiné alternativy, tak to považuji za podstatně efektivnější.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se