Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nárůst poplatků za Českou televizi? Není na to vhodná doba, shodují se radní

Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dvořák | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Generální ředitel České televize Petr Dvořák vyslal do veřejného prostoru myšlenku, jež i v „nekrizových“ dobách umí vzbudit dost povyku – zvyšování koncesionářských poplatků. „Kdybych si mohl říct, co bychom potřebovali, tak bych zvýšil poplatek o 15 korun, na 150 korun,“ řekl Dvořák pro HN.

A jakkoliv není v probíhající koronavirové pandemii chuť o něčem takovém jen uvažovat, stojí požadavek generálního ředitele na racionálním základě.

K navýšení měsíčně hrazeného poplatku došlo naposledy v roce 2008, tehdy byla jeho výše stanovena na 135 korun. Od té doby se mnohé změnilo, sám Dvořák poukázal například na vliv inflace. Ta „zařídila“, že věc, která před dvanácti lety stála sto korun, je dnes k mání za sto devatenáct korun. Z toho plyne, že veřejnoprávní ČT, jež za zmíněnou dobu rozšířila své služby i počet kanálů, vykonává více práce za méně peněz. Především vezmeme-li v potaz, že koncesionářské poplatky tvoří asi 85 procent rozpočtu ČT.

Ačkoliv Dvořák navýšení poplatků nadhodil ve zjevně citlivé době, nemá prý v plánu v příštích dvou letech o něco podobného usilovat. „Nemluvil jsem o zvedání poplatku teď, v době koronavirové krize či hned po ní, ale v horizontu po roce 2021,“ uvedl pro Lidovky.cz a doplnil, že variant, jak zajistit financování ČT, existuje více.

Ředitel ČT Petr Dvořák.
Luďan se pere. Seriál Most! (2019).

O možném navýšení koncesionářského poplatku teď nechtějí povětšinou slyšet ani členové Rady ČT. „Nemyslíme si, že je v těchto vypjatých dnech vhodná doba pro řešení zásadních ekonomických otázek televize,“ napsal serveru Lidovky.cz místopředseda rady Jaroslav Dědič.

Další člen rady, Jaroslav Maxmilián Kašparů, však zmínil, že suma 150 korun měsíčně je srovnatelná s jinými běžnými výdaji. „Uvědomme si, že lístek do kina stojí okolo 150 korun a v televizi můžeme za nižší koncesionářský poplatek sledovat denně řadu her a filmů v pohodlí domova,“ řekl serveru Lidovky.cz radní.

Připomínky vznesli i čerstvě zvolení radní, které nástup do funkce teprve čeká. „Zvýšení (poplatku) říkám jednoznačně ne. V této době je to utopie, lidé mají jiné životní potíže,“ řekl serveru Lidovky.cz někdejší hokejista a poslanec za ČSSD Jiří Šlégr. Podobně teď smýšlí i další z nových členů Rady ČT Roman Bradáč.

„V této době, kdy lidé přemýšlejí o tom, jak zaplatit nájem či hypotéku, mi přijde nemravné uvažovat a nahlas hovořit o tom, že by se měl koncesionářský poplatek, byť jen o jednu korunu, zvyšovat,“ řekl serveru Lidovky.cz bývalý dlouholetý pracovník televize, který v minulosti řídil například zpravodajský kanál ČT24. Dodal, že případnému zvýšení poplatku by muselo předcházet zprůhlednění hospodaření ČT.

Dle Dvořáka může v současné finanční situaci ČT fungovat ještě do roku 2022. Finanční rezervy televize každý rok klesají, proto bude nutné hledat úspory. Kde? „Z aktuálních šesti vysílacích kanálů (bez nových kanálů pro seniory a děti – pozn. red.) bych zrušil dva a jejich atrofovaný obsah vložil do zbývajících čtyř,“ uvedl radní Kašparů. Dvořák ve zmíněném rozhovoru naznačil, že nákladnější jsou zejména sport a dramatická forma třeba v podobě seriálů.

Shoda mezi oslovenými panuje v tom, že veřejnoprávní televize odvádí v koronavirové krizi svou práci dobře. „Zareagovali výborně, u mě mají velkou jedničku,“ podotkl Šlégr. Také Bradáč, který bývá k fungování ČT občas kritický, uvedl, že svou veřejnou službu plní mnohem lépe než před pandemií. „Nasazení všech, kteří se na výrobě a vysílání podílejí, je obdivuhodné. Myslím, že takového nasazení komerční televize není schopná,“ řekl serveru Lidovky.cz Dvořák.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...