Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet nových případů covidu za den opět klesl pod stovku, středeční přírůstek byl nejnižší za osm dní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v ČR klesl ve středu po téměř týdnu zpět pod stovku. Laboratoře odhalily 92 nakažených, nejméně za osm dní. Během čtvrtka do 17:30 přibylo 70 nemocných, víc než ve středu za stejnou část dne. Nejpostiženějším regionem zůstává Karvinsko.

Dosud se v Česku nemocí covid-19 nakazilo 12 116 lidí, vyléčilo se jich 7821, úmrtí je 353. Aktuálně tak v zemi je 3942 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Počet testovaných za středu ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo. Není tak ani jasné, jaký byl mezi nimi podíl odhalených případů nemoci.

Na Karvinsku se nákaza rozšířila mezi horníky uhelné společnosti OKD. Firma od pátku na Karvinsku přeruší těžbu ve všech dolech, protože na dolech ČSM mělo nemoc víc než 20 procent z testovaných pracovníků. V regionu připadá za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel zhruba 290 nakažených. V sousedním okrese Frýdek-Místek, který je druhým nejzasaženějším v zemi, je zhruba 37 nakažených na 100 000 obyvatel.

Na mapě rizikových regionů, kterou zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, si ale Karvinsko k úterku na škále do deseti polepšilo z červené sedmičky na oranžovou šestku. Posunulo se mezi oblasti s rostoucím trendem výskytu nemoci, kde hrozí její komunitní šíření. Dosud epidemiologové Karvinsko považovali za oblast s komunitním šířením onemocnění, kde je riziko zásahu ohrožených skupin obyvatel.

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde...
Testování je bez problémů, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Na Karvinsku i Frýdecko-Místecku nicméně zůstávají zpřísněná opatření proti šíření nákazy. Platí zákaz návštěv nemocnic a sociálních zařízení nebo omezení účasti na hromadných akcích na nejvýše 100 lidí. I po středečním uvolnění ve zbytku republiky jsou zde povinné roušky v budovách, v MHD nebo na hromadných akcích. Zhoršenou epidemiologickou situaci se ve čtvrtek v Moravskoslezském kraji zabýval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře v Moravskoslezském kraji 3096 nakažených. V Praze jich bylo 2540 a ve středních Čechách 1230. V ostatních krajích zůstává počet nakažených pod tisícovkou. V Moravskoslezském kraji na 100 000 obyvatel připadá zhruba 258 nakažených, v hlavním městě to je asi 192 případů nákazy na 100 000 obyvatel. Nejlépe na tom je Jihočeský kraj přibližně s 31 nakaženými na 100 000 obyvatel.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. Ve středu bylo s koronavirem hospitalizováno 132 lidí, v těžkém stavu bylo 12 z nich.Podle statistik ministerstva v Česku ve čtvrtek s covidem-19 zemřeli čtyři lidé. Za středu nebylo žádné úmrtí, v pěti předchozích dnech byla vždy jedna oběť. Tyto údaje se ale mohou ještě zpětně měnit. Nejvíc zemřelých hlásí Praha, a to 104. V Moravskoslezském kraji bylo 70 obětí, v Karlovarském 38.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...