Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Naši politici myslí jen na sebe“

Česko

Kosovo rozežírá korupce, která paralyzuje i policii a soudy. V zemi nemá práci téměř polovina populace

Předčasné volby v Kosovu - Premiér Hashim Thaci podle odhadů zvítězil. Lidé ale politikům nevěří

PRIŠTINA/PRAHA Sotva dva roky uplynuly od okamžiku, kdy si Kosovo vymohlo samostatnost na Srbsku. Zemí však od té doby zmítají problémy, které nesouvisejí jen s tím, že je stále ještě nucena obhajovat svou svrchovanost. A právě vnitropolitické tahanice mají za následek zmatky, které vyvrcholily vyhlášením předčasných voleb.

Dosavadní vláda premiéra Hashima Thaciho, která je u moci od roku 2008, si sice předsevzala zatočit s korupcí, ale ta je v Kosovu pořád tak rozšířená, že si země v žebříčku organizace Transparency International vede nejhůř z celého Balkánu. Skoncovat s uplácením, ale i s praním špinavých peněz, je přitom pro Kosovo coby stát s čerstvě nabytou samostatností klíčová věc. Hlavně s ohledem na to, že jeho největším spojencem je Západ. Jen pro připomenutí: byl to Západ - přesněji Severoatlantická aliance -, kdo se zastal etnických Albánců, když je v roce 1999 začali masakrovat Srbové. Západ byl rovněž první, kdo uznal samostatnost Kosova, vyhlášenou v únoru 2008. A je to zase Západ, kdo je ochoten Kosovu pomoct postavit se na vlastní nohy ekonomicky. Ovšem za podmínky, že začne s prokazatelnými úspěchy potírat korupci.

Nejkřiklavějším případem toho, jak se v Albánii daří zlodějnám, je kauza guvernéra centrální banky Hashima Rexhepiho, který byl letos obviněn z braní úplatků, daňových podvodů a praní špinavých peněz. Ve vazbě nicméně dlouho nepobyl - složil kauci 20 tisíc eur (půl milionu korun) a zmizel.

Dokud budou Kosovo zviditelňovat jen lidé, jako je Rexhepi, peníze se do něj nepohrnou. Zdůrazňují to i zahraniční experti, kteří kosovské vládě doporučují, aby co nejrychleji zreformovala policii a soudy, protože pokud nebude možné domoct se v zemi práva, podnikat v ní bude příliš velký risk. Obavy investorů potvrdil i nový, prozatímní guvernér centrální banky Gani Gergui, podle nějž se objem investic proti roku 2008 scvrkl o téměř 100 milionů eur.

Země přitom peníze potřebuje jako sůl. Dokazují to například reportáže z hlavního města Kosova, Prištiny, které mívají lehce pitoreskní nádech. Zmiňují se v nich děravé silnice, chátrající domy, nefungující semafory nebo oblaka prachu a špíny, která se v centru metropole zvedají s každým silnějším závanem větru (Kosované prý proto návštěvníky odrazují od toho, aby si oblékali světlejší šaty).

S klesající mírou investic úzce souvisí i další problém Kosova, a tím je rostoucí nezaměstnanost, která dnes dosahuje astronomických 48 procent. „Ekonomika dřív nebo později zkolabuje, a to proto, že žádný z politiků není schopen udělat něco v zájmu země - všichni myslí jen na sebe, na to, jak zbohatnout, nejlépe přes noc,“ rozčiloval se v rozhovoru pro agenturu Reuters Musa Limani, který přednáší ekonomii na Vysoké škole obchodní a technologické v Prištině.

Válečníci, žádní ekonomové Za vyhlášením předčasných voleb jsou spory dvou největších stran v zemi - Demokratické strany Kosova, v jejímž čele stojí premiér Thaci, a Demokratického svazu Kosova, kterému šéfoval prezident Fatmir Sejdiu. Spor se navenek zredukoval na to, jestli je možné, aby byl Sejdiu současně prezidentem i předsedou politické strany. Věc se dostala až k Ústavnímu soudu, který rozhodl, že je to protiprávní. Sejdiu se následně vzdal úřadu prezidenta a jeho Demokratický svaz Kosova na protest vycouval z vládní koalice. Věci pak nabraly rychlý spád - parlament vyslovil vládě nedůvěru a vypsaly se předčasné volby.

Ve volbách kandidovaly celkem čtyři strany a jejich lídři se navzájem trumfovali v nereálných slibech, jako byl růst mezd o 50 až 100 procent, nové dálnice nebo bezvízový styk s Evropskou unií a Spojenými státy. Televize BBC včera v té souvislosti trefně připomněla, že se nelze ničemu divit, když je do politiky katapultovala jejich „role zasloužilých válečníků z odboje proti Srbsku v 90. letech a ne ekonomické vzdělání“.

Žádná významná změna se od voleb čekat nedá. V odhadech výsledků si vedla nejlépe strana současného premiéra Thaciho, měla náskok před Demokratickým svazem Kosova dnes už bývalého prezidenta Sejdiua. Sestavování nové vlády tudíž bude oříšek - přinejmenším se protáhne, což zemi s akutními problémy nikterak nepomůže. Možná proto v blízké době přibude Kosovanů, kteří se vzdají všeho, co mají, aby zaplatili dva až tři tisíce eur převaděči za to, že je dostane do některé ze zemí EU.

***

KOSOVSKÉ VOLBY

Odhady výsledků * První parlamentní volby v Kosovu od vyhlášení nezávislosti na Srbsku podle včerejších průzkumů vyhrála Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaciho (na snímku) s 31 procenty hlasů. Její bývalý koaliční partner, Demokratický svaz Kosova (LDK), získal 25 procent. * Odhad výsledků byl sestaven na základě průzkumu mezi voliči, kteří odcházeli z volebních místností. Statistická odchylka činí 2,5 procentního bodu. První oficiální výsledky parlamentního hlasování se očekávají nejpozději dnes večer.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...