Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naši předci chodili po dvou dřív, než se myslelo

Česko

ADDIS ABEBA / PRAHA Drobná kůstka, kterou našli paleontologové v Etiopii, mění náš pohled na vývoj člověka. Dokazuje totiž, že naši předci chodili už před více než třemi miliony let po dvou stejně jako moderní lidé. Objev zveřejnilo dnešní vydání časopisu Science.

Vědci z Missourské univerzity a Arizonské státní univerzity v něm popisují nártovou kůstku našeho předka druhu Australopithecus afarensis, kterou objevili v etiopském Hadaru. Ke stejnému druhu patřila i slavná Lucy, jejíž poměrně zachovalou kostru našli paleontologové v roce 1974 a pojmenovali ji podle písničky od Beatles.

Tato kůstka z kostry nohy ale u Lucy chyběla, takže se vědci dosud mohli jen dohadovat, jak se pohybovala. Podle jedné teorie chodila po dvou, ale nedalo se vyloučit, že také často šplhala v korunách stromů.

Nalezená nártová kost jejího vrstevníka ale dokazuje, že na rozdíl od staršího Ardipitheka, který žil před 5,8 až 4,3 milionu let, trávila většinu života na zemi. „Samozřejmě je škoda, že se našla jen jediná kost. Ale i ta je dostatečným důkazem, protože se většinou rysů liší od kostí lidoopa,“ komentuje objev antropolog docent Václav Vančata z Pedagogické fakulty UK v Praze.

Jako Hercule Poirot Autoři výzkumu v tiskovém prohlášení dokonce uvádějí, že Lucy měla vyklenutá chodidla jako dnešní lidé. „To je možná trochu přehnané tvrzení. Podle tvaru kůstky se domnívám, že se na rozdíl od nás při chůzi výrazně neopírala o paty. Je nepochybné, že chodila opravdu po dvou, ale nejspíš podobným způsobem jako Hercule Poirot v podání Davida Sucheta – dělala drobné krůčky, aby udržela rovnováhu,“ předpokládá Václav Vančata.

Podrobnější informace najdete v úterní příloze Věda a výzkum v LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!