Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Násilníci jsou čím dál brutálnější

Česko

Z bytu loni policisté odvedli tyrany ve více než tisíci případech. Obětmi jsou i muži, ale nemluví o tom

PRAHA Večer před Štědrým dnem jednatřicetiletý muž zbil svoji partnerku. Tahal ji za vlasy, bil tyčí přes ruce a také jí vyhrožoval, že ji zapálí. Ženě se doslova na poslední chvíli podařilo zavolat policii, která ho okamžitě vykázala z bytu a obvinila z několika trestných činů.

Počet vykázaných osob za poslední rok rapidně vzrostl. Zatímco v roce 2009 policisté podle statistik z bytu vykázali 778 lidí, tak loni to bylo už 1059.

„Ženy jsou dnes mnohem víc informované. O pomoc se hlásí mnohem dřív než v minulosti. Dřív žily s tyranem roky, než domácí násilí oznámily. Dnes to řeší třeba už při prvním útoku,“ vysvětluje místopředsedkyně sdružení ROSA Zdena Prokopová. Zároveň varuje, že agresoři nebo agresorky jsou čím dál tím brutálnější.

Rafinovanější násilí I když se domácí násilí především týká sociálně slabých rodin, tak se v poslední době množí případy, kdy jsou pachatelé vysokoškolsky vzdělaní. „U těchto vzdělaných lidí je forma domácího násilí rafinovanější. Protože o problematice něco vědí a informují se o ní, ženy týrají častěji psychicky,“ upozorňuje Prokopová. Například sahají svým partnerkám na peníze, zakazují jim kontakty s lidmi nebo jim kontrolují mobil či e-mail.

Pokud se uchýlí k bití, tak si dávají dobrý pozor, aby to nebylo na první pohled vidět. „Často je také vydírají a týrají přes děti nebo rodiče,“ dodává Prokopová.

Ze statistik za rok 2010 vyplývá, že domácí násilí trápí zejména Moravskoslezský a Ústecký kraj. „Souvisí to například s demografickým složením obyvatelstva a starostmi, které lidé v tom či onom regionu mají,“ uvedl Jan Melša z Policejního prezidia. V těchto krajích kriminalisté loni vykázali z domu na deset dní 241 lidí.

„Ostrava ve statistikách dlouhodobě vyčnívá,“ uvedla tamní policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Kvůli tomu dokonce v kraji fungují dvě intervenční centra při Bílém kruhu bezpečí. V ostatních krajích mají pouze jedno. Právě do těchto poraden musí policisté nahlásit, že vykázali násilníka z domu. Pracovníci poté oběť co nejdříve kontaktují a nabídnou jí pomoc. A pak už je jen na ní, jestli nabídku přijme, nebo ne.

Nenápadný začátek Nejvíce jsou domácím násilím ohroženy středoškolačky ve věku 31 až čtyřicet let s nezletilými dětmi v rodině. Útoky se ale týkají i seniorů, mužů a dětí. „Počátky mívají mírnější průběh, jako urážky, okřikování. Pokračovat může slovy nikam nechodíš, nic nepotřebuješ a končit fyzickým ubližováním.“ varuje Holčáková.

***

Policie je vykázala z domácnosti

* duben 2007: Devětadvacetiletý cizinec v Želešicích na Brněnsku ubodal družku a pokusil se utéct do Rakouska. Ženu zavraždil jen pár dní poté, co byl pro podezření z domácího násilí vykázán ze společné domácnosti. Žena s ním chtěla ukončit vztah. Soud muži vyměřil 13 a půl roku vězení a vyhostil ho ze země.

* srpen 2007: Policie kvůli násilí na manželce vykázala z bytu na 40 dní pětapadesátiletého muže z Přerova. Rozvod manželů provázely časté konflikty. Muž na protest proti vykázání držel hladovku.

* listopad 2007: Kvůli ročnímu týrání manželky vykázala třinecká policie z bytu čtyřiatřicetiletého muže. Ženu v opilosti bil a škrtil.

Patnáctiletou dceru, která přišla matce na pomoc, mlátil do hlavy a tloukl jí hlavou o zeď.

Napadeným se podařilo z bytu utéct.

* prosinec 2007: Muž z Jablonce manželce o Vánocích zlomil pěstí nos, pohmoždil krční páteř, hlavu, rameno a obličej. Ženě ubližoval opakovaně.

* listopad 2008: Policie obvinila z týrání muže ze Zlína. Manželku chtěl podle jejích slov seknout nožem do obličeje. Nůž jí naštěstí rozřízl jen zápěstí. Týral ji roky: bil pěstmi do hlavy, ničil její oblečení, vyhazoval ji z bytu nebo jí naopak zakazoval vycházet.

* červenec 2009: Opilý devětadvacetiletý muž z Valašského Meziříčí chtěl o 11 let starší manželce podle její výpovědi znetvořit obličej a vyříznout jí z lýtka kus masa. Muž nadýchal necelé dvě promile alkoholu.

* červenec 2010: Ostravská policie vykázala na 10 dní z bytu ženu, která napadala svou dvaaosmdesátiletou matku. Opilá dcera po nočním návratu domů za vulgárních nadávek a výhrůžek strhla spící matce přikrývku a snažila se ji stáhnout z postele.

Násilí zabránil syn, který zavolal policii. Ta ženě naměřila 2,64 promile alkoholu.

Jak poznat násilí

* Jde o fyzické, psychické či sexuální útoky mezi blízkými osobami, dochází k nim opakovaně v soukromí, skrytě mimo kontrolu veřejnosti. Intenzita násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas je zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah. Klíčové znaky domácího násilí: 1. Opakování a dlouhodobé trvání – z jednoho útoku ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.

2. Eskalace – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život. 3. Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí osoby ohrožené a osoby násilné – domácí násilí nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde se role osoby násilné a osoby ohrožené střídají. 4. Neveřejnost – probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

* Aby skutek byl domácím násilím, musí být naplněny všechny čtyři znaky, upozorňují odborníci.

* Pod psychickým násilím se rozumí zastrašování, vydírání, ponižování či vyhrožování. Fyzické násilí se projevuje nejčastěji bitím, kopáním, rdoušením či údery pěstí. * Dalšími častými projevy je zamezení přístupu k financím, izolace od příbuzných a přátel či sexuální násilí.

Vykázat násilníka z bytu umožňuje novela zákona, která začala platit 1. ledna 2007. Policistům umožnila účinněji chránit oběti domácího násilí před dalším týráním.

Agresorů vykázaných z bytu neustále přibývá: 2010 - 1059 případů (průměrně 88 měsíčně) 2009 - 778 případů 2008 - 679 případů Nejčastěji musejí policisté zasahovat v regionech, které trápí vysoká nezaměstnanost a tíživá sociální situace v Ústeckém kraji (133x), a v Moravskoslezském kraji (108x).

Třetí nejproblémovějším místem je Praha - (104 x).

K vykázání má policista přistoupit, pokud lze „důvodně předpokládat, že dojde k útoku proti životu, zdraví, svobodě nebo zvlášť závažnému útoku proti důstojnosti“.

Základní lhůta pro vykázání je 10 dní.

V té době nesmí násilník do domu, musí odevzdat klíče od společných prostor a má zákaz navazovat styk či kontakt s ohroženou osobou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!