Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Následky: astma i kratší život

Česko

Nevycházejte, radí Radim Šrám, lékař z Akademie věd, který se zabývá výzkumem znečištění ovzduší.

* LN Ovzduší v Moravskoslezském kraji i jinde je teď znečištěné hlavně prachovými částicemi. Čím škodí?

Sledují se hrubší prachové částice, z hlediska zdraví nás ale daleko více zajímají ty menší. To jsou takové, které se dostávají do dýchacích cest a případně pronikají i do cévního oběhu. Další potíž je, že na tyto jemné částice se vážou karcinogeny - polycyklické aromatické uhlovodíky, například benzoapyren. Těch je třeba v Ostravě Porubě na prachových částicích navázáno třikrát více než v Praze Libuši. To znamená, že stejné množství prachu, které vdechnete, je v Porubě třikrát škodlivější. Nedávno se zjistilo, že tyto karcinogeny u dětí zvyšují výskyt bronchitid. V Ostravě Bartovicích, kde je situace nejhorší v rámci celého státu, se to začalo na dětech projevovat vyšším výskytem astmatu.

* LN O kolik tam je víc astmatiků?

Výskyt astmatu u dětí se v Ostravě Bartovicích zvyšuje od roku 2001. Tehdy tam astmatem trpělo podobně jako jinde v republice 10 procent dětí. V roce 2007 už to bylo 30 procent dětí. Aby mělo každé třetí dítě astma, to není normální. Navíc se ukazuje, že v Bartovicích začíná astma u dětí dříve.

* LN Jaké jsou další důsledky?

Další věc je, že to nepříznivě působí na těhotné ženy, respektive na vývoj plodu, a to i v počátcích těhotenství. Při vyšších koncentracích to ovlivňuje i kvalitu spermií. Je to dlouhodobá záležitost, některé věci se mohou projevit až v další generaci. Za vše mluví vývoj úmrtnosti. Střední délka života byla ještě v 80. letech v Ostravě a Karviné na podobné úrovni jako jinde v České republice. Všude se od 90. let střední délka života významně prodlužuje. Nicméně v Karviné a Ostravě je dnes délka života o rok až o rok a půl kratší, než je průměr. Tamní populace si v sobě nese něco, co jim patrně zkracuje život.

* LN Pomůže v období inverze a smogu zůstat doma?

Když jsou venku vysoké koncentrace škodlivin, tak v místnosti, pokud v ní nikdo nekouří, jsou zhruba poloviční. Je tedy mnohem vhodnější nevycházet nebo alespoň venku nedělat náročné aktivity.

* LN Mělo by smysl omezovat v těchto obdobích dopravu?

To se prakticky nedá udělat. Před několika lety to zkusili v Praze. Byl z toho zmatek. Každý by si ale měl uvědomit, že pokud nemusí vyjíždět autem, není to vhodné.

* LN Co by proti znečištění ovzduší pomohlo nejvíc?

Je velmi rozumné regulovat velké znečišťovatele, tedy průmysl. Ti mají na současném znečištění určitě největší podíl. Z tohoto hlediska je opravdu potřeba, aby byl přijat nový zákon o ochraně ovzduší.

* LN Nepodceňují politici situaci?

To je, obávám se, velmi slabé slovo. Jak to teď vypadá na severní Moravě, to je podcenění situace, která se táhne celá léta. V devadesátých letech došlo k poklesu těžkého průmyslu a třeba v severních Čechách se provedla opatření, která snížila výskyt oxidu siřičitého na deset procent. To je velký úspěch. Ale na severní Moravě se začala po roce 2000 výroba zvyšovat. Podle zpráv v médiích měla být spolu s tím provedena ekologická opatření, ale neudělala se dodnes téměř žádná. Koncentrace karcinogenního benzoapyrenu na Ostravsku se rok od roku zvyšují. Je chyba, že na to nikdo nereagoval.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...