Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Následná předpověď krachu

Česko

Vydavatelství na celém světě zcela pochopitelně chrlí bezpočet publikací týkajících se byť i vzdáleně toho, čím dnešní svět žije. Finanční či hospodářská krize je prostě všude a obtížně si lze představit, že by to mělo a mohlo být jinak.

Stejně tak jsou nejrůznější světová periodika dnes a denně plná textů každého, kdo by mohl mít na ekonomickou problematiku jakýkoliv názor. Takový stav je nedílnou součástí ekonomické reality i ekonomické vědy. A zároveň jejím prokletím. Žijeme ve světě, kde se z hlediska veřejně prezentovaných názorů na další vývoj střídají dva základní modely - všichni vědí všechno a nikdo neví nic. Mezi těmito krajnostmi existuje velmi úzký prostor, v němž však zeje hluboká propast.

Tu se pokouší překlenout sborník textů editovaný Michaelam Lewisem a nazvaný prostě (a marketingově jistě dokonale) Panika! s podtitulem Příběh moderního finančního šílenství. Michael Lewis není neznámý autor a jeho životopis nemá z pohledu mediálního světa daleko k dokonalosti -Princeton, London School of Economics, pak Wall Street, New York Times Magazine. Proslul bestsellerem Lhářův poker (Liar’s Poker, vyšlo v roce 1990), v němž z pozice insidera otřásl důvěrou ve schopnosti hvězd finančního a burzovního nebe.

Panika! ve čtyřech oddílech přináší více než pět desítek krátkých textů (či publikovaných rozhovorů). Ty dokumentují dobové názory, předpovědi a ex post přinášejí i vysvětlení finančních krachů posledních dvou desetiletí (od propadu druhé poloviny osmdesátých let přes asijskou finanční krizi, bublinu takzvané nové ekonomiky až po hypoteční krizi).

Výběr textů je velmi pestrý a čtenář se nestačí divit, kolik lidí se pravidelně zasvěceně vyjadřuje k složitým ekonomickým otázkám. Asi nejznámějšími jmény jsou ekonomové či nositelé Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, Jeffrey Sachs či Paul Krugman. Jejich texty spolu těmi Michaela Lewise a několika desítek dalších nabízejí pestrou paletu pohledů na ústřední ekonomické otázky současnosti. Mají tak být jakousi dodatečnou předpovědí toho, co se děje právě nyní. Zde také mezi řádky najdeme největší potenciální slabinu celé knihy - každý podobný „sběrný výběr“ již publikovaných komentářů pochopitelně svádí k tomu, aby ty prokazatelně střílející zcela mimo terč zůstaly upozaděny či byly zcela zapomenuty.

Inspirativní otázka prostupující nejlepšími z publikovaných textů se dotýká možná vůbec ústředního ekonomického problému dnešní doby - lze budoucí vývoj, a tedy i příchod další finanční či jiné krize odhadnout na základě znalosti vývoje v minulosti? Nebo existují striktní pravidla hry, zákonitosti fungování ekonomiky bez ohledu na složitost používaných nástrojů a opatření? Nebo to nejsou dvě možnosti, ale vlastně jedna?

V uvědomění si existence tohoto dilematu moderní ekonomie spočívá vůbec největší přínos této publikace. Pozorný čtenář zde může najít mnoho zajímavých otázek. Odpovědi je ale nutné hledat úplně jinde.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

***

ČESKY NEVYŠLO

Panic! The Story of Modern Financial Insanity Michael Lewis Vydalo nakladatelství Penguin, 2008. 352 strany.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....