Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nasněžilo. Hasiči mají napilno

Česko

Lidé chtějí ušetřit, kvůli sněhu a rampouchům zatěžují záchranáře

OSTRAVA K vám nevyjedeme, objednejte si firmu. I taková slova mohou slyšet lidé, kteří zavolají ostravským hasičům kvůli přívalům sněhu či velkým rampouchům.

Na linky tísňového volání moravskoslezských hasičů míří denně desítky telefonátů. „Lidé i firmy žádají hasiče, aby sněhové převisy a rampouchy ze střech odstranili,“ shrnuje mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Snaha majitelů mnohých domů je zřejmá. Zbavit se nebezpečného sněhu na střeše a přitom neutratit ani korunu, pokud možno ani za telefonát hasičům, a tak vybírají linku tísňového volání. „Operátoři se tak ale nemohou věnovat závažnějším problémům,“ dodává mluvčí. Hasiči sami mohou vyjet jedině v případech, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí.

Hasiči proto připravili pro majitele domů na svých webových stránkách seznam firem, které sníh ze střech odstraňují. Včera seznam zahrnoval celkem dvanáct firem v kraji, z toho rovnou šest z Ostravy. „Hasičské jednotky, byť mají vhodnou techniku, nemohou suplovat technické služby. Musí být připraveny na výjezd k závažnějším zásahům,“ informuje Kůdela.

Majitelé domů se placení nevyhnou, ani když hasiči na kritické místo přece jenom dorazí. Zda hrozí bezprostřední nebezpečí totiž přímo na místě rozhodne velitel zásahu. Stává se tak, že hasiči označí místo, kam může zmrzlý sníh a led ze střechy spadnout, červenobílou výstražnou páskou. Přitom důrazně upozorní majitele, aby si urychleně střechu uklidil. Ten pak musí vyhledat pomoc za peníze - a ještě se mu teoreticky může volání o pomoc prodražit právě o peníze za výjezd hasičů.

Podle záchranářů však zatím bezprostřední nebezpečí destrukce střech kvůli velké hmotnosti masy sněhu nehrozí. „Vzhledem k vývoji počasí by se ale situace mohla změnit. Přesněji při střídání tání a opětovného namrzání jednotlivých vrstev sněhu. V zimní sezoně před třemi lety takovéto střídání počasí způsobilo v kraji desítky poničených střech,“ upozorňují hasiči. Podle nich je proto lepší sníh ze střech odstraňovat průběžně. Ti zapomětliví by si případně měli najít dokumentaci ke svým stavbám - ta minimálně v posledních letech musí obsahovat údaje o tom, jaká je nosnost střechy, a tím pádem také údaj, kolik centimetrů prachového nebo těžkého sněhu na ní může maximálně ležet.

Naposledy podobné varování hasiči zveřejnili před třemi lety, kdy se právě kvůli vysokému zatížení zřítila například střecha obchodního centra v Ostravě na Fifejdách. Záchranáři ale upozorňují, že problémy se nemusejí týkat jen střech, pod nápory sněhu mohou popraskat například nemocné stromy. Například v Brně už proto zřídili speciální telefonní linku, kde lidé mohou na podezřelé dřeviny upozornit, a magistrát upozorní jejich majitele.

Na jiných místech Ostravy sníh dělá radost V Ostravě však záplavy sněhu nevzbuzují jenom obavy. Tím spíš že skončily jarní prázdniny a mnoho lidí se vrátilo z hor do města. Vyznavači pohybu na sněhu nyní mají výjimečnou šanci vydovádět se i přímo v centru města. Například v Komenského sadech u Nové radnice vznikl zhruba kilometr dlouhý běžkařský okruh. „Chodím si do parku zaběhat každý podvečer. Je to fantastické,“ libuje si Karel Dvořák, který bydlí v samotném centru Ostravy na Českobratrské ulici. S běžkami v ruce mu stačí udělat k dráze k parku doslova pár kroků.

Letos však ostravští běžkaři k jejich velké lítosti nemohou vstoupit ani vběhnout do areálu zoologické zahrady. Ta při dobrých sněhových podmínkách nabízí díky značné rozlehlosti svého areálu ideální podmínky pro běžecký sport ve městě. I když je sněhu více než dost, zoologická zahrada běžkaře svými branami nepouští. „Důvodem jsou rozsáhlé stavební práce spojené s výstavbou expozice pro medvědy a s tím související pohyb stavební techniky právě v části areálu, kudy vede běžkařská stopa,“ vysvětluje mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Bartáková. Nový areál pro medvědy se podle mluvčí staví záměrně v zimě, aby návštěvníci v hlavní sezoně byli stavbou co nejméně rušeni. Tuto zimu tak musí běžkaři v Ostravě na zoo zapomenout.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...