Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nastává čas Bauerovy obhajoby

Česko

V německém Oberhofu dnes začíná Tour de Ski, mráz zachránil i závody v Novém Městě na Moravě

PRAHA Vzpomene si Lukáš Bauer při Tour de Ski na rok staré excelentní výkony?

Tak zní zásadní otázka před dnešním startem extrémně těžkého lyžařského seriálu, který by se ve svém třetím historickém dějství měl poprvé odjet kompletní. Tedy v devíti dnech sedm závodů.

„Snažím se radši na loňskou Tour nemyslet,“ prohlásil Bauer krátce před odjezdem do Oberhofu, kde na něj i ostatní světové hvězdy čeká úvodní prolog na 3,5 km volně. „Zbytečně by mě vzpomínky mohly svazovat,“ vysvětlil obhájce loňského triumfu.

Bauer se v průběžném pořadí Světového poháru zatím objevuje na deváté příčce se ziskem 145 bodů, přičemž na vedoucího Nora Hattestada, který všechny body zatím nasbíral pouze ve sprintu, ztrácí 155 bodů.

Loňský král: Beru umístění do pátého místa „Odstup je to stále relativně malý,“ myslí si Bauer. „Kdyby se mi na Tour povedlo skončit do pátého místa, byl bych spokojený. „Znamenalo by to dobrou zprávu před mistrovstvím světa. To považuju za hlavní vrchol sezony.“

Světová špička se v letošní sezoně mimořádně vyrovnala, žlutý dres pro nejlepšího lyžaře často střídá svého majitele. Jako by se snad největší favorité pro šampionát v Liberci zatím spíše schovávali...

„To si nemyslím,“ kroutí hlavou Bauer. „Jen asi možná každý ladí formu na mistrovství světa trochu jinak.“ A připomíná, že se mezi elitou objevila i nová jména. „Třeba Švéd Hellner, Fin Heikkinen. Nebezpečný bude určitě už na Tour i Piller Cottrer, hodně se dá čekat od Northuga, od Teichmanna, a možná mi nebudete snad ani věřit, ale já pořád věřím i Angererovi. Sice ho přibrzdila nemoc, ale nejspíš dá o sobě vědět. Je tu také Gjerdalen,“ usmíval se běžecký král celé loňské sezony.

Zatímco Bauer svůj triumf obhajovat bude, loňská šampionka na Tour, Švédka Kallová do Oberhofu kvůli nachlazení nedorazila. Otevřela tak dveře k úspěchu své asi největší soupeřce, Fince Kuitunenové. Rajdlová se po porodu vrací Zatímco v soutěži mužů by se mělo představit osm českých mužů, mezi ženami bude pokoušet štěstí kvintet českých lyžařek. Na poslední chvíli se rozhodla pro start i Kamila Rajdlová, které se na jaře narodila dcerka.

O víkendu při domácích závodech na Horních Mísečkách totiž kralovala a náležitě vyučila některé reprezentantky. Což jen potvrzuje, že by měla převzít roli lídra v reprezentaci. Na Tour půjde i letos o velké peníze, mezi lyžaře se rozdělí 930 000 švýcarských franků. Na vítěze pak čeká 131 250 franků. Změnilo se také pravidlo, které při stíhacím závodě nezaručovalo vítězství lyžaři, který projel první cílem, ostatně Bauer chtěl na protest kvůli zmíněnému „paskvilu“ před rokem z Tour odstoupit.

Den před Štědrým dnem se vyřešila i otázka kolem závodů v Novém Městě na Moravě. Předseda organizačního výboru Petr Honzl při setkání s šéfem běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace Jürgem Capolem trochu zariskoval a vzhledem k příznivé předpovědi počasí potvrdil, že na Vysočině se závodit bude.

Ve čtvrtek ale skutečně i do Nového Města zavítal mráz, takže sněhová děla začala naplno pracovat. Zdá se proto reálné, že by se kromě novoročního sprintu mohly odjet i distanční závody na Silvestra.

***

Program Tour de Ski

OBERHOF

27. prosince

muži 3,6 km volně

ženy 2,8 km volně

28. prosince

muži 15 km st. záv. klas.

ženy 10 km st. záv. klas.

PRAHA

29. prosince

muži, ženy sprint volně

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

31. prosince

muži 15 km klasicky

ženy 10 km klasicky

1. ledna

muži i ženy sprint volně

VAL DI FIEMME

3. ledna

muži 20 km klasicky

ženy 10 km klasicky

4. ledna

muži 10 km st. záv. volně

ženy 9 km st. záv. volně

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!