Nástup Kladna lídra položil

Překvapivá porážka fotbalistů Slavie se zrodila v první půli * Hlavní kandidát na titul ztratil potřetí v řadě

KLADNO Věřili, že se nic podobného nebude opakovat, jenže tradiční jarní tápání dolehlo na fotbalisty Slavie i letos. A pořádně.

Po porážce v Olomouci a remíze v derby se Spartou přišlo další zaváhání – včerejší porážka 1:2 na půdě zachraňujícího se Kladna. „Ještě není důvod k panice, ale musíme se nad tím zamyslet,“ uznal kouč vedoucího týmu ligy Karel Jarolím.

Náskok jeho týmu na druhou Spartu však na jaře poprvé klesl na osm bodů. Nečekaná ztráta dostala Slavii šest kol pod tlak.

„Je to tragédie, nikdo s tím nepočítal. Naposledy jsme porazili Zlín, a to je už hodně dlouho,“ hlesl gólman Martin Vaniak. „Byl to asi náš nejhorší zápas v sezoně, hlavně začátek nám nevyšel.“

Početnou marodkou zdecimovaná Slavia dostala první ránu už ve 23. minutě, kdy si na roh vyskočil domácí Pavel Drsek a hlavou poslal nadšeně hrající domácí do vedení. „Připravovali jsme se na standardky Kladna, a stejně nám dělaly problémy,“ zlobil se Jarolím.

Kladno v posledních čtyřech zápasech vstřelilo jediný gól, a přesto své fanoušky bavilo svižným fotbalem plným akcí na jeden dotek. „Kluci ukázali, že udělají všechno, aby se zachránili,“ pochvaloval si kladenský kouč Martin Hřídel.

Scházejí schopní útočníci Jeho slova názorně potvrdil o minutu později David Bartek, respektive Tomáš Klinka. První unikl po pravé straně, křižnou střelou tvrdě vypálil na branku, slávistický gólman Martin Vaniak střelu jen vyrazil přímo na nohu Klinky a ten už snadno zvýšil na 2:0. „Hráli jednoduše, dávali míče za naše stopery na rychlé útočníky a nepříjemné situace byly na světě,“ vystihl kladenský recept zklamaný Vaniak.

Kladno nastavilo Slavii zrcadlo a setkání s krutou realitou přineslo Jarolímovu týmu nepříjemné poznání. Zatímco na podzim nasázel stejnému soupeři s lehkostí pět gólů, včera se nadřel i na jeden.

A to za něj slávisté ještě můžou poděkovat domácímu brankáři Romanu Pavlíkovi, kterého tak zaskočil nešikovný odkop spoluhráče Tomáše Strnada, až mu míč vypadl z ruky a nečekaně skončil v brance.

Slavii po odchodu Tomáše Necida scházejí útočníci schopní rozhodnout, nebo alespoň vstřelit jeden gól. Aleš Besta kvůli zranění nehrál, Pavel Fořt je z formy a Tomáš Pekhart zaujme jen snahou.

Rozdíl oproti „podzimní“ a „jarní“ Slavii je znatelný: průměr gólů na zápas klesl o polovinu. „Nebyl jsem s útokem spokojený, měli jsme hrát jinak, víc středem hřiště,“ kroutil hlavou Jarolím.

Jeho tým jednobrankovou ztrátu doháněl marně, ačkoliv ve druhé půli dostal domácí pod tlak.

Dušan Švento a Ronald Šiklič sice nastřelili břevno, ale pořádnou šanci si Slavia vypracovala jen jednu. V 56. minutě ji spálil Švento. „Není to příjemné, ale věřím, že nás porážka nepoznamená,“ prohlásil Jarolím.

Šanci na reparát bude mít jeho tým už ve čtvrtek v odvetě Poháru ČMFS proti Zlínu.

***

SK Kladno 2 Slavia Praha 1

Branky: 22. Drsek, 24. Klinka - 27. vlastní Pavlík. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Lhoták. ŽK: Strnad - Šiklič, Brabec, Fořt. Diváci: 3825. Poločas: 2:1. Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Drsek, Procházka - Bartek, Szabo 88. Gross), Strnad, Hajník - Klinka (83. Holub), Zachariáš (70. Zoubele). Slavia: Vaniak - Dřížďal, Brabec, Hošek (45. Šiklič), Hubáček - Grajciar (27. Pekhart), M. Jarolím, Suchý, Belaid, Švento (80. Jablonský) - Fořt. HODNOCENÍ LN ** **