Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Nástupce ropných velmocí? Bolívie s miliony tun lithia

Česko

Bolivijský prezident Evo Morales nechce k lithiu pustit cizí firmy. Bolívie by jej měla těžit i vyrábět baterie a elektromobily.

LA PAZ / PRAHA Oslnivě bílé pláně bolivijské náhorní plošiny dnes brázdí jen džípy s turisty. Městečka jako Uyuni žijí stejně ospalým životem jako zbytek Bolívie. To všechno se ale může změnit a z Bolívie se rázem může stát nejbohatší země celého kontinentu, jako tomu bylo v 17. století, kdy se tam těžilo stříbro.

Právě tady, pod nekonečnými solnými pláněmi, se totiž ukrývají obrovská ložiska lithia, které by v blízké budoucnosti mohlo nahradit ropu. Jak? Automobilky v čím dál větším množství experimentují s elektrickým pohonem, a přestože současné hybridy využívají niklové baterie, právě lithium je tím, čemu experti předpovídají největší budoucnost. Sami Bolivijci začali o své zemi mluvit jako o „lithiové Saúdské Arábii“. Problém je v tom, že na to země není ani v nejmenším připravená. Prezident Evo Morales je ve vleku svého venezuelského protějšku Hugo Cháveze, který do světa chrlí prohlášení typu: Buď zahyne kapitalismus, nebo celá planeta Země. Podobná slova pochopitelně odrazují zahraniční investory, kteří by byli schopni financovat těžbu vysoko v bolivijských Andách. S tím si ale Morales neláme hlavu. O zahraniční investory totiž nestojí, stejně jako obyčejní Bolivijci. Mají strach, že by to dopadlo jako v 17. století se stříbrem nebo jako s bolivijskou ropou a plynem (všechno těžili cizinci). Přestože v zemi existuje jen několik vyasfaltovaných silnic a zdaleka ne všude je zavedená elektřina a voda (nemluvě už vůbec o plynu), má Morales jasnou vizi – chce v budoucnu nejen těžit lithium, ale i vyrábět baterie, a dokonce i elektromobily. Řečeno slovy, kterými svou strategii tlumočil deníku The New York Times: „Nechceme být Saúdskou Arábií, ale Francií, průmyslovou velmocí.“ Sám prezident to vidí tak, že do konce roku začne Bolívie produkovat baterie a do „pěti šesti let“ i elektromobily.

„Američané, kteří se o lithium zajímali už v 80. letech, publikovali studii, podle níž je v Salar pět a půl milionu tun lithia. Je ho tam mnohem víc,“ řekl nedávno novinářům Belgičan Guillermo Roelants, který v Bolívii žije už 30 let a kterého Morales pověřil vypracováním plánu na těžbu. „Podle našich průzkumů až sto milionů tun,“ dodal. Podle něj bude potřeba investovat 600 milionů dolarů, peníze by se však měly spolehlivě vrátit. Poptávka po lithiu by totiž podle expertů měla jen v následujících čtyřech letech vzrůst o 40 procent.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...