Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Násilnosti v Kyjevě iniciovala Evropská unie a USA, píše šéf komise KSČM

Česko

  7:00aktualizováno  10:06
PRAHA - Podle Milana Krajči, předsedy zahraničně-politické komise KSČM, je vlna násilností na Ukrajině vyvolaná snahou Spojených států a Unie o rozvrácení země. Krajča také varuje před vzestupem tamního fašismu. Jeho kolegové ze strany jsou ale v hodnocení krize na Ukrajině o něco mírnější. Celou opozici bych do jednoho pytle neházel, distancuje se od něj poslanec Jiří Dolejš.

Milan Krajča foto: kscm.cz

Mladý komunista ve svém článku nazvaném Hnědé nebezpečí na Ukrajině upozorňuje na fašistické síly, které jsou podle něj klíčovými složkami opozice.

"V čele pouličních bojů v Kyjevě od počátku působí koalice Pravý sektor, která sdružuje fašistické  organizace, jako jsou Ukrajinské národní shromáždění – Ukrajinská národní sebeobrana, Tryzub neboli Trojzubec Stepana Bandery, Patrioti Ukrajiny, Bílé kladivo," píše Krajča.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je přitom důležité poznamenat, že strana Svoboda, jež je jako jedna z hlavních opozičních stran iniciátorem protestů, dříve působila jako Sociálně-národní strana Ukrajiny a otevřeně se profilovala jako neonacistická organizace," dodává.

Z textu lze snadno nabýt dojem, že Krajča mluví za celou stranu. "KSČM konstatovala, že ti, kteří podlehli propagandě Evropské unie, jsou využíváni ukrajinskou opozicí k řadě násilných protestů a provokací."
"Následná vlna násilností byla zcela zjevně iniciována ze strany Evropské unie a Spojených států amerických s cílem svrhnout ukrajinskou vládu a rozvrátit zemi," tvrdí.

Krajča také upozorňuje na to, že ukrajinští komunisté byli v některých krajích zahnání do ilegality a že barva ukrajinské opozice již není oranžovou, avšak barví se do hněda.

Sami čeští komunisté nejsou z Krajčova článku příliš nadšeni.

"Je to jeho autorský článek. Diplomaticky vyvážené prohlášení strany vydal předseda strany. Myslím si, ale že házet celou opozici do jednoho pytle nejde, byť tam nějaké problematické věci byly. Excesy jsou na obou stranách a natírat celou opozici na hnědo nejde," řekl pro Lidovky.cz komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Předseda komunistů Vojtěch Filip považuje situaci na Ukrajině, především pak v její metropoli, za velmi vážnou a znepokojující. "Nepřípustná eskalace násilí a ultimáta nejsou politickou platformou akceptovatelnou v Evropě 21. století," napsal v tiskovém prohlášení k ukrajinské krizi. S Krajčou se shoduje na tom, že předmětem jednání mezi politickým vedením země a opozici by mělo být referendum o případné asociační smlouvě s Unií.

"Článek jsem nečetla, ale oficiální prohlášení strany vydal předseda Vojtěch Filip," uvedla poslankyně za KSČM a místopředsedkyně zahraničního výboru ve sněmovně Kateřina Konečná.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...