Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Násilnosti v Kyjevě iniciovala Evropská unie a USA, píše šéf komise KSČM

Milan Krajča | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Krajča | foto: kscm.cz

PRAHA Podle Milana Krajči, předsedy zahraničně-politické komise KSČM, je vlna násilností na Ukrajině vyvolaná snahou Spojených států a Unie o rozvrácení země. Krajča také varuje před vzestupem tamního fašismu. Jeho kolegové ze strany jsou ale v hodnocení krize na Ukrajině o něco mírnější. Celou opozici bych do jednoho pytle neházel, distancuje se od něj poslanec Jiří Dolejš.

Mladý komunista ve svém článku nazvaném Hnědé nebezpečí na Ukrajině upozorňuje na fašistické síly, které jsou podle něj klíčovými složkami opozice.

"V čele pouličních bojů v Kyjevě od počátku působí koalice Pravý sektor, která sdružuje fašistické  organizace, jako jsou Ukrajinské národní shromáždění – Ukrajinská národní sebeobrana, Tryzub neboli Trojzubec Stepana Bandery, Patrioti Ukrajiny, Bílé kladivo," píše Krajča.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je přitom důležité poznamenat, že strana Svoboda, jež je jako jedna z hlavních opozičních stran iniciátorem protestů, dříve působila jako Sociálně-národní strana Ukrajiny a otevřeně se profilovala jako neonacistická organizace," dodává.

Z textu lze snadno nabýt dojem, že Krajča mluví za celou stranu. "KSČM konstatovala, že ti, kteří podlehli propagandě Evropské unie, jsou využíváni ukrajinskou opozicí k řadě násilných protestů a provokací."
"Následná vlna násilností byla zcela zjevně iniciována ze strany Evropské unie a Spojených států amerických s cílem svrhnout ukrajinskou vládu a rozvrátit zemi," tvrdí.

Krajča také upozorňuje na to, že ukrajinští komunisté byli v některých krajích zahnání do ilegality a že barva ukrajinské opozice již není oranžovou, avšak barví se do hněda.

Sami čeští komunisté nejsou z Krajčova článku příliš nadšeni.

"Je to jeho autorský článek. Diplomaticky vyvážené prohlášení strany vydal předseda strany. Myslím si, ale že házet celou opozici do jednoho pytle nejde, byť tam nějaké problematické věci byly. Excesy jsou na obou stranách a natírat celou opozici na hnědo nejde," řekl pro Lidovky.cz komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Předseda komunistů Vojtěch Filip považuje situaci na Ukrajině, především pak v její metropoli, za velmi vážnou a znepokojující. "Nepřípustná eskalace násilí a ultimáta nejsou politickou platformou akceptovatelnou v Evropě 21. století," napsal v tiskovém prohlášení k ukrajinské krizi. S Krajčou se shoduje na tom, že předmětem jednání mezi politickým vedením země a opozici by mělo být referendum o případné asociační smlouvě s Unií.

"Článek jsem nečetla, ale oficiální prohlášení strany vydal předseda Vojtěch Filip," uvedla poslankyně za KSČM a místopředsedkyně zahraničního výboru ve sněmovně Kateřina Konečná.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...