Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střílení do lidí? Násilí se dá zabránit jen násilím, říká 'ochránce práv' Křeček

Stanislav Křeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Křeček. | foto: ČTK

Desítky mrtvých, stovky zraněných. Situaci na Ukrajině odsoudili mnozí politici, kteří vyzvali tamější vládu k ukončení násilností. Nedávný kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček však jejich rozhořčení nesdílí: "Protestuje se proti vládě, která vyšla ze svobodných voleb. Nic víc a nic méně," říká v rozhovoru se serverem Lidovky.cz zástupce ombudsmana.

Lidovky.cz: Jako zástupce ombudsmana jste se podrobně zabýval lidskými právy. Jak se na ně díváte v souvislosti se situací na Ukrajině?
Chtěl bych upozornit na to, že se na Ukrajině nedemonstruje proti diktátorskému režimu, ale proti režimu, který byl zvolen ve svobodných demokratických volbách, a to je přeci něco jiného a trochu se to zapomíná. Není jasné, co si vlastně Ukrajinci myslí, a je dáván prostor jen té demonstrující straně, což vždy nemusí vyjadřovat názor celého národa.

Stanislav Křeček

Stanislav Křeček vykonává od dubna 2013 funkci zástupce ombudsmana. Poté, co veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský složil svou funkci, kandidoval na jeho místo. Ačkoli získal podporu i prezidenta Miloše Zemana, ve druhém kole volby jej porazila Anna Šabatová. (Více čtěte ZDE.) Křeček působil dlouhou dobu i v poslanecké sněmovně. Poslancem za ČSSD byl v letech 1998 až 2013. Stanislav Křeček je také dlouholetý předseda Sdružení nájemníků ČR.

Lidovky.cz: Domníváte se, že situaci na Ukrajině média nějak zásadně zkreslují?
Zcela nepochybně. Takové to srovnání s rokem 1989, kdy se demonstrovalo proti režimu, který neznal svobodné volby. Janukovyč může být jakýkoli, ale byl zvolen ve svobodných volbách, a to je velice nebezpečné pro budoucnost, protože když se tam vyhlásí mimořádné volby, kdo je bude respektovat? Vždycky bude strana, která je nebude respektovat a bude bouřit v ulicích, a to se mi zdá velice nebezpečné. Pokud by se to stalo v Kodani nebo v Paříži, budou na to mít média jednoznačný názor. Bohužel, tady je souvislost s Ruskem, a proto je ten názor trochu deformovaný. Posuzovat demokracii zvenku, kdy jsou lidé v ulicích, zapalují budovy, a dávat na to běžná měřítka asi není možné.

Lidovky.cz: Přeci jenom. V Kyjevě vládní jednotky střílejí do lidí. Není potřeba vyzvat Janukovyče, aby s tím přestal?
To je oboustranné. Pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může vláda zabránit jen násilím. Když na barikádách demonstranti střílejí, musí totéž dělat i ti, co chtějí střílení zastavit. Pokud by se něco stalo například v Kodani nebo v Paříži, nikoho by nenapadlo protestovat proti lidem, kteří zapalují budovy. Když je to na Ukrajině, tak se zdá, že je to součást legitimního procesu, ale není. Není to legitimní proces. Čili musíme brát v úvahu, že je to u Ruska, což se nám nelíbí. Domnívám se ale, že se to dělí, že celý národ nezastává ten názor, co mají lidé v ulicích. Tohle je veliký problém pro demokracii vůbec.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Úroveň demokracie ve Francii je však lepší než na Ukrajině. V souvislosti s ukrajinským prostředí se mluví o potlačování lidských práv a Janukovyčův režim připomíná více než demokracii autoritářství.
Je řada Francouzů, kteří si myslí, že jsou potlačována jejich práva. Například muslimská menšina, to není naprosto jednoznačné. Pokud se potlačují lidská práva, musí se říct, kdy, v čem, mluvit konkrétně. Tyto obecné teze nemám rád. Znovu upozorňuji na to, že je to cesta, jak zpochybnit výsledek svobodných voleb na Ukrajině. Protestuje se proti vládě, která vyšla ze svobodných voleb. Nic víc a nic méně.

Lidovky.cz: Tak konkrétně se mluví o tom, že Julija Tymošenková je vězněna spíše na základě Janukovyčovy objednávky...
Tymošenová byla uvězněna na základě nezávislého soudu. To chcete všechno zpochybnit? Nemusí se nám to líbit, ale je to rozhodnutí nezávislého soudu, který je takový. Jaké jiné měřítko chcete použít než svobodné volby a nezávislé soudnictví.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Předpokládáte tedy, že vyhlášení nových voleb by situaci na Ukrajině neuklidnilo?
Když se tam svobodné volby vypíší, k čemu to bude? Kdo je bude respektovat? Druhá strana prohlásí, že nebyly svobodné a bude se to do nekonečna opakovat. To je cesta do pekla z obou stran.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?