Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

NATO „adoptovalo“ brdský radar

Smlouvu o umístění radaru v Česku má přijet podepsat Condoleezza Riceová symbolicky 5. či 8. května

BUKUREŠŤ Dohoda o radaru je hotová. Ale co je důležitější, summit NATO v Bukurešti jasně potvrdil, že se stane součástí obrany celé aliance. Po setkání ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové a šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga během jednání summitu oznámily USA a Česko dokončení jednání ve společném prohlášení.

„Tato právně závazná smlouva umožňuje umístit v České republice radar USA, který by sledoval balistické rakety. Radar bude propojen s dalšími zařízeními protiraketové obrany USA v Evropě a ve Spojených státech,“ uvádí se v dokumentu. „Vzájemně jsme si blahopřáli,“ uvedl Schwarzenberg po jednání s Riceovou.

Smlouvu má podle zdrojů z české delegace přijet do Prahy osobně podepsat americká ministryně. „Uvažuje se symbolicky o pátém nebo osmém květnu,“ řekl český diplomat, který si nepřál být jmenován. Ještě důležitější zprávou, a to jak pro protiraketovou obranu, tak pro českou politickou scénu, je, že summit aliance ve svém závěrečném dokumentu podpoří budování protiraketové obrany. A uvede, že v blízké budoucnosti by mělo ochranu proti balistickým raketám začít budovat NATO jako celek. „Podařilo se nám přesvědčit spojence, aby náš radar přijali jako součást obrany NATO. Bylo potvrzeno, že šíření balistických raket je přímou hrozbou pro NATO,“ řekl v Bukurešti premiér Mirek Topolánek. „Uznali, že evropský pilíř amerického protiraketového systému, tedy i radar potenciálně budovaný v ČR a desítka antiraket v Polsku, je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců. Radar bude integrální součástí jakékoli budoucí protiraketové obrany na aliančním základě,“ dodal český premiér.

Zpravodaj britské stanice BBC označil závěry summitu ohledně protiraketové obrany také za úspěch pro amerického prezidenta George Bushe, jemuž se viditelně podařilo přesvědčit váhající spojence o potřebě budování tohoto obranného systému.

Otázkou však je, jak dohoda o radaru projde českým parlamentem. Problémem je především levice. Ministr Schwarzenberg ale věří, že „se nakonec najde dostatek odpovědných poslanců, kteří s vědomím, že se musí starat o bezpečnost státu, Evropy a NATO, při hlasování zvednou ruku pro radar.“

Pokračování na straně 2

NATO „adoptovalo“ brdský...

Dokončení ze strany 1

„Smlouva vyhovuje požadavkům, které si kladla moje domovská strana,“ uvedl ministr zahraničí Schwarzenberg, který je ve vládě za Stranu zelených.

„Hlavní požadavek, včlenění do NATO, se nám vůči Američanům podařilo prosadit,“ dodal šéf české diplomacie.

Ve svém optimismu šel tak daleko, že prohlásil, že po vstřícném stanovisku summitu bude moci pro radar hlasovat v parlamentu alespoň část poslanců sociální demokracie.

Podpis přijde v květnu Do parlamentu se však smlouva o radaru dostane teprve po jejím oficiálním podpisu oběma státy. K tomu by mělo dojít počátkem května, kdy se v Praze uskuteční velká mezinárodní konference o protiraketové obraně, na které symbolicky vystoupí i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Přijet by měla také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která má účast na konferenci spojit s podpisem „velké“ smlouvy o radaru.

Ta je pro vybudování radarové stanice v Brdech zásadní – bez ní se nemůže začít stavět. S USA pak Česko ještě uzavře druhou „radarovou“ smlouvu – SOFA. To je oficiální zkratka „právního rámce pro pobyt příslušníků ozbrojených sil USA na českém území“. Jak v Bukurešti uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová, je možné, že se podaří do květnového podpisu dokončit i tuto smlouvu. „Není to vyloučeno. Už příští týden přijíždí američtí vyjednávači,“ uvedla Parkanová.

lidovky.cz

Prohlášení Česka a USA najdete na www.lidovky.cz

protiraketový systém.

O autorovi| LUBOŠ PALATA (od zvláštního zpravodaje LN)

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!