Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Naučte se rybařit III

Česko

Doma je rybářům skvěle, ale za hranicemi, v Norsku, je to ještě lepší. Na rybářské dovolené vás čekají nové zážitky, jiné vody a exotické ryby. Zkuste si tam ulovit halibuta.

Mezi nejoblíbenější a zároveň nejlépe dostupné zahraniční rybářské výpravy patří cesta do Norska. Chladná voda severských moří je domovem nádherných ryb, jako je treska, makrela nebo halibut. Domluvil jsem se s Jakubem Vágnerem, že se připojí jako můj průvodce na cestě do norských lovišť.

Mořská překvapení Po krátkém odpočinku v kempu jsme vyrazili rovnou k vodě. Jakub tu už několikrát byl, takže se můžeme roztrénovat kousek od kempu, i když je už pozdní odpoledne. Vytáhneme vláčecí pruty a lovíme tresky a makrely. Vláčecí prut používá hodně podobnou techniku jako při lovu dravých ryb, takže dokola nahazujete a přitahujete návnadu zpátky. Druhý den ráno mě Jakub vzbudí ještě před svítáním. Má už zabalené potřebné věci a mně dojde, proč prospal skoro celou cestu autobusem. Šetřil energii na lov.

Nasedneme do lodi, Jakub zapne sonar a pečlivě prohledává dno. Je to divné, když na otevřeném moři jezdíme dokola, ale už jsem si zvykl, že věci, které mi přijdou divné, nás nakonec dovedou k nečekaným úlovkům. Náhle loď zastaví.

„Pod námi je velká trhlina. Tady budou mít velké ryby svoje skrýše,“ vysvětlí mi a tiše začne připravovat udice - pruty těžkých kalibrů. Jsou na nich připevněné zvláštní pestrobarevné střapce. Pod ně umísťujeme půlené makrely, které mají pachovou stopou přilákat velké dravce. Nahodíme a čekáme. Netrvá to tak dlouho a máme první záběr, tvrdý a těžký. V první chvíli mám pocit, jako bych táhl igelitku plnou vody. Snažím se nepovolit a po krátkém boji se na hladině objeví prehistorické stvoření, vypadá jako rozšlápnutý kýbl s obřími zuby. Je to mořský ďas asi dvacetikilový. Než ho dostaneme ven, jsem vyčerpaný.

„To nic nebylo, ulovíme něco zajímavějšího,“ uklidňuje mě Jakub. Stejně reaguje i na velkého vlkouše, kterého vytáhne sám o pár desítek minut později.

Lov halibuta A pak to přijde. Velký záběr. Nejdřív mám pocit, že jsem zachytil háčkem o dno. Nemohu s ním hnout ani o centimetr. „Nepovoluj!“ zakřičí na mě. Prudké cuknutí mě málem srazí do vody. Ještěže mám prut upoutaný k lodi. Nějaké obří monstrum se pokouší dostat z udice. Je to nevyrovnaný souboj, ve kterém prohrávám. „Tak to je halibut,“ konstatuje Jakub při navazování své udice. Jsem unavený, zničený, ale on je naprosto klidný. „Tady neexistuje žádná rada. Je to souboj mezi rybou a člověkem, buď vyhraješ, nebo ti uteče. Ona si myslí, že bojuje o život,“ řekl.

Po další půlhodině se najednou všechno uklidní. V první chvíli mě napadne, že jsem vyhrál a halibuta unavil, ale pak vytahuji jen utržený vlasec. Možná je to dobře, protože tahle ryba byla nad moje síly a nakonec by mi nezbylo než uznat porážku. Takhle je to aspoň trochu důstojné. Večer, když to vyprávím u ohně ostatním účastníkům zájezdu, nahlas přemýšlím, jakou asi měl halibut váhu. Určitě byl skoro stokilový. A oni mi to věří, protože rybáři si přece věří.

Následující týden se na lov velkých ryb vydáme ještě několikrát. I když jich vylovíme spoustu, žádná není tak velká jako ta moje první.

Praktické informace

U nás je nejoblíbenější rybaření v norských fjordech. Existuje už celá řada cestovek, které se na rybářské cestování zaměřují, a připraví vám celou dovolenou na míru. Pořídit se dá bez problémů již od 15 tisíc Kč a i levnější varianty mohou zkušenějším rybářům přinést skvělé zážitky. Pokud ale chcete něco exkluzivnějšího, budete si muset připlatit. V Norsku se dá rybařit celoročně, ale ideální je období od dubna do srpna.

Obchody jsou v Norsku dobře zásobeny veškerým potřebným vybavením, ale ceny jsou o trochu vyšší než u nás. Pro náročnější rybáře doporučujeme třeba lov žraloků v Namibii.

S cestovku vás bude zájezd stát okolo 60 tisíc Kč. Chytá se z pláže, ale můžete si najmout i loď s průvodcem. Pokud chcete něco dostupnějšího, zajeďte si do Španělska na řeku Ebro, kde je hodně kaprů, candátů a sumců. Zaplatíte okolo 30 tisíc Kč a můžete mít k dispozici proškoleného průvodce.

O autorovi| Zpracovala Štěpánka Decastelo