Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návrat manažera Langera. Exministr vnitra míří do vedení olomoucké organizace ODS

Česko

  5:00
PRAHA - Už v pondělí od 17 ­hodin večer se v olomouckém BAE centru sejdou delegáti krajské organizace občanských demokratů. Na programu stranické schůze bude zajímavý bod. Krajská buňka rozhodne, jestli ji napříště bude zastupovat Ivan Langer. Bývalý ministr vnitra Topolánkovy vlády plánuje po devíti letech v ústraní návrat. Pokud ho delegáti sněmu zvolí, stane se členem regionální rady olomoucké ODS.

Ivan Langer patřil mezi nejznámější tváře polistopadové politiky. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Kéž bych byl Šuman, posteskl si Langer. Protiřečíte si, smetl jeho žalobu na rozhlas soud

Informaci o Langerově nominaci LN potvrdil Martin Major, místopředseda krajské organizace a­ náměstek olomouckého primátora. „Hlavní motivací našich členů bylo, že Ivan Langer je organizačně, manažersky i komunikačně schopný. Politické ambice byly vyloučeny,“ uvedl v pátek Major. Langer podle něj neusiluje o návrat do politiky. Funkce v ­regionální radě je prý „manažerská a nijak vysoká“. Samotný exministr na dotazy LN nereagoval.

„Nehledejte za tím žádné spiknutí. Potřebujeme akorát schopného manažera, který nám bude pomáhat s organizačními věcmi a ­koordinovat činnost před primárkami v kraji a před sněmovními volbami,“ dodal Major.

Ivan Langer.
Exministr vnitra Ivan Langer na snímku z roku 2012.

Ivan Langer se z politiky stáhl v ­roce 2010. V parlamentních volbách sice ODS získala přes 20 ­procent, ale její místopředseda a volební manažer po 14 letech opustit poslaneckou lavici. Voliči tehdy v masivním měřítku využili kroužkování kandidátů z nižších pozic lístku. Jedničku olomoucké kandidátky Langera tak přeskočili Zdeněk Boháč i Radim Fiala, dnes místopředseda SPD.

Langer skončil až na šestém místě a mimo sněmovnu. Za organizaci kampaně mu nicméně poděkoval Petr Nečas: „To, že Ivan Langer vedl nesmírně efektivní a­ nesmírně úspěšnou kampaň ODS, to, že řada z vás by si ještě před týdnem nevsadila na to, že sociální demokraté nevyhrají o­ šest, osm, nebo deset procent, je jasnou výpovědí o kvalitě takto připravené kampaně.“

S Langerem odešel i ostrý kritik politických konkurentů, který se nebál vypjatých debat ve sněmovně. Měl však za sebou i několik kontroverzí coby ministr vnitra. Po nástupu do funkce třeba zrušil finanční policii. Jednotka se specializovala na vyhledávání a­ zajišťování peněz zločinců. Nyní se přemýšlí o jejím obnovení.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...