Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Návrat parašutistů do Británie

Česko

Veteráni Ján Bačík, Tomáš Sedláček a Jaroslav Klemeš navštívili místo výcviku ve Skotsku

ARISAIG Bezmála před sedmdesáti lety absolvovali výcvik speciálních jednotek a teď se vrátili kvůli odhalení památníku československým parašutistům. Veteráni druhé světové války Ján Bačík, Tomáš Sedláček a Jaroslav Klemeš přijeli do skotského Arisaigu a navštívili místa, kde se oni - i jejich kamarádi jako atentátníci na Reinharda Heydricha Jozef Gabčík a Jan Kubiš -cvičili na seskok do týla nacistům.

Odlehlé končiny kolem Arisaigu byly uzavřeny jako vojenský prostor a v letech 1941 až 1943 zde působila Special Operations Executive (SOE), tedy organizace pro speciální operace. Výcvikem tu prošlo asi pět set cizinců, z toho kolem tří stovek Čechů a Slováků. Celkem sto dvacet sedm jich pak bylo skutečně zařazeno do čtyřiatřiceti výsadků. Z nich se konce války dožilo jen čtyřiačtyřicet a dnes žijí již jen dva. Jedním z nich je sedmaosmdesátiletý plukovník ve výslužbě Jaroslav Klemeš, který byl vysazen v únoru 1945 u Chrudimi.

„Je to krásná vzpomínka. Jsem rád, že jsem ten kraj ještě mohl vidět,“ uvedl Klemeš a pobavil účastníky ceremonie při odhalování pomníku, když zazpíval popěvek, který s dalšími vojáky vymysleli. „Po výcviku jsme sedávali u krbu. Anglicky jsme ještě moc neznali, tak z toho vyšlo jen pár slov - jména domů, kde jsme žili,“ vysvětlil. Vzpomínali jsme při tom, co je doma a s našimi rodinami.“ dodal. Štěstí i zvláštní pocity Osmaosmdesátiletý podplukovník v.v. Ján Bačík stejně jako Klemeš pochází ze Slovenska. „Byl jsem členem Horské služby a v roce 1939 jsem převáděl československé emigranty do Polska,“ řekl. Nakonec odešel i on a přes Polsko se dostal do Francie, kde bojoval v čs. divizi a pak přešel do Británie. Britové jej zařadili do komanda Wolfram, které mělo být vysazeno v Beskydech. Na konci výcviku se ale zranil a lékaři mu seskoky zakázali. Stejně jako řada absolventů kurzů SOE pak bojoval po invazi ve Francii u města Dunkerque. „Jsem šťastnej, že jsem se sem ještě podíval. Tady jsme se celý měsíc učili,“ ukázal Bačík na obývací pokoj v Traigh House.

Také devadesátiletý armádní generál v.v. Tomáš Sedláček po absolvování kurzu SOE neseskočil. „V roce 1944 jsem byl poslán na východ a sloužil jsem u druhé paradesantní brigády, která byla na začátku dukelské operace a potom byla přesunuta na Slovenské národní povstání,“ uvedl Sedláček, který byl za komunistického režimu mučen a celá 50. léta vězněn. „Je to zvláštní pocit, když se člověk vrací na místa, kde něco prožil a kde měl spoustu kamarádů,“ dodal.

Autor: