Pavlu Hubačkovi je 81 let. V roce 1950 prošel proslulou mučírnou v Uherském Hradišti. V březnu téhož roku mu lidová prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová navrhla trest smrti. Od soudu odešel s třicetiletým trestem a odseděl si 15 let.
* LN Jak si pamatujete na exprokurátorku Brožovou-Polednovou?
Pamatuji si na ni. To se nezapomíná. Pamatuji si, jak vypadala, jak tam seděla. Byla lidová prokurátorka a spolupracovala s hlavním prokurátorem Josefem Urválkem. Pamatuji si, že ji titulovali jako doktorku. Při mém výslechu se na nic nezeptala. Viděl jsem akorát, jak se radí s Urválkem.
* LN Čím se podle vás provinila?
Ona i další se provinili tím, že se neřídili ani tehdejšími zákony. Podíleli se na politických vraždách. Já sám jsem nedostal obžalobu nikdy do rukou a advokát se mnou mluvil půl hodiny, a to tři hodiny před procesem. Prokurátoři obžalobu ani nepřečetli. Nedostal jsem šanci se hájit.
* LN Jak soud probíhal?
Přivezli mě k soudu, odpověděl jsem soudci na tři otázky, prokurátoři Urválek a Brožová-Polednová mi navrhli trest smrti a dostal jsem 30 let. Ten soud byl už předem rozhodnutý. Už předem bylo rozhodnuté, že tam aspoň jedna smrt musí být. Podle práva, podle ústavy se prokurátoři i soudci provinili. Věděli, o co jde. Tím hůř, když říkají, že se jen řídili rozkazy. Neměli jsme ani možnost mít svého advokáta. Přidělili nám ho ex offo. Tři advokáty na čtrnáct lidí. Ten můj u soudu jen předstíral, že obhajuje.
* LN Vy jste o vlastního advokáta usiloval?
Ano. To mi ale nedovolili a rovnou mi přidělili nějakého doktora Kratochvíla z Prahy. Den před zahájením soudu přišel Kratochvíl za rodiči a chtěl deset tisíc. Řekl, že dostanu trest smrti, ale on zařídí, že se mu vyhnu. Uvědomte si, že s tím přišel za mými rodiči a mě přitom Němci za války popravili bratra. Rodiče mu nic nedali. Měli zkušenosti s bratrem. A pak také, kde by vzali deset tisíc.
* LN Jaký trest by si podle vás BrožováPolednová zasloužila?
Morální. Byl bych rád, kdyby soud uznal její vinu a dal jí třeba podmínku. Vězení nechci v žádném případě. Vždyť mně jí je i líto. Nevěřím tomu, že by nedělala zlo. Ti lidé byli ale tak zpracovaní, tak zorganizovaní a strana jim dala úkol. Takových jsem zažil spousty.
* LN Jaké byly výslechy na StB?
Měl jsem celkem čtyři výslechy. Jeden v Břeclavi a tři v Uherském Hradišti. V Břeclavi mě vyslýchal přes tlumočníka Rus. A to je další věc. Případ řídili ruští poradci. Věděli to estébáci a prokurátoři to také museli vědět. Měli by být potrestaní za spolčení s cizí mocí.
* LN Co z vás chtěli při výsleších dostat?
Výslechy směřovaly proti farářovi z Bojanovic Jaromíru Pořízkovi. Použili na mě různé mučení, včetně elektriky. (Estébáci v Uherském Hradišti politické vězně mučili. Specialitou byly elektrické šoky a drcení chodidel. Na chodu mučírny se podílel i dnes mrtvý otec expředsedy KSČM Miroslava Grebeníčka Alois - pozn. red.). Ptali se mě, proč jsem farářovi dával peníze. Po pravdě jsem řekl, že to bylo na manželky zavřených Orlů (Orel byla křesťanská tělocvičná organizace). Pak chtěli, a kvůli tomu byla ta elektrika, abych řekl, že peníze ve skutečnosti měly jít na odboj. To ale nebyla pravda a farář o naší organizaci nic nevěděl. Já jsem jim ale nikdy žádný protokol nepodepsal. Jinak řečeno prokurátoři neviděli žádný můj podpis. Ty protokoly nebyly psané mojí rukou a oni - Urválek a Brožová-Polednová - žádají s klidným svědomím trest smrti. To přece není normální.
* LN Za co jste se do vězení vlastně dostal?
V roce 1948 jsem založil (odbojovou) skupinu. Měl jsem seznam lidí, kteří za války spolupracovali s gestapem. Někteří z nich pak dělali pro Státní bezpečnost. Dělali jsme proto letáky a ty komunisty upozorňovali: Ty jsi nosil hákový kříž. Otrávili jsme jim třeba psy nebo jsme jim do polínek dávali střelný prach. Pak jsem šel na vojnu a když se přes Rakousko vrátil Jaroslav Vetejška, skupina přitvrdila. Vetejška přišel s tím, že unese spolupracovníka gestapa a později StB Aloise Dyčku. Dyčka založil pro StB fingovanou odbojovou skupinu, vyzbrojil ji a nalákané lidi pak vydal policii. Vetejška ho chtěl unést do Francie, aby tam za to stanul před soudem. Akce se ale nepovedla a Dyčka byl při únosu zastřelen. Z vojny jsem už byl zpátky, ale na únosu jsem se přímo nepodílel.