Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Navzdory krizi půjčky narostly o pětinu

Česko

Kvůli vzrůstajícímu počtu dlužníků poskytovatelé úvěrů zpřísňují podmínky, za kterých peníze půjčují

Po loňských Vánocích, kdy poskytovatelé půjček kvůli ekonomické krizi zaznamenali snížený zájem o spotřebitelské úvěry, se situace obrací. Honba za dárky zvýší poptávku po úvěrech až o dvacet procent. A to navzdory obavám ze zvyšování cen v příštím roce.

„Ve srovnání s koncem roku 2009 vykazuje trh spotřebitelských úvěrů nárůst. Ve třetím čtvrtletí letošního roku jsme půjčili zhruba o 22 procent víc než ve stejném období roku 2009, stejný trend očekáváme i v posledním čtvrtletí. Obchodníci hlásí optimističtější náladu a ochotu lidí nakupovat,“ uvádí analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Vánoce jsou přitom z hlediska poptávky po úvěrech vůbec nejsilnějším obdobím v roce. Podle odhadů GE Money Bank naroste poptávka po půjčkách v tomto peněžním ústavu v letošním předvánočním období také zhruba o pětinu. Česká spořitelna zaznamenala v posledních týdnech oproti letním měsícům třináctiprocentní nárůst zájmu o spotřebitelské úvěry.

„Evidujeme zvýšený zájem hlavně o úvěry sjednané přímo u obchodních partnerů,“ říká Barbora Zemanová za společnost Cetelem. Podle bank a splátkových firem nabyli lidé přesvědčení, že nejhorší už má česká ekonomika za sebou.

Šetřit na Vánocích bude jen 2,5 procenta Čechů Z výsledků průzkumu společnosti Deloitte vyplývá, že Češi letos budou šetřit méně než lidé v ostatních evropských zemích. Vánoční výdaje omezí jen 2,5 procenta z nich, což se vymyká evropskému průměru. Celkem podle průzkumu vydá česká domácnost na Vánoce v průměru zhruba 12 400 korun, za samotné dárky asi osm tisíc korun. Více než loni investuje do Vánoc podle průzkumu společnosti Deloitte 17 procent lidí.

Z průzkumu společnosti Provident Financial, kterého se ale kromě Čechů zúčastnili také Slováci a Poláci, utratí lidé, kteří si u této firmy půjčují, letos za vánoční dárky v průměru o zhruba 67 procent více peněz než loni. Částka sama ale není nijak ohromující – místo tří tisíc korun nechají v obchodech o dva tisíce korun více.

Dárky: vede elektronika, velký zájem je také o oblečení Na tom, kolik lidé za dárky a Vánoce jako takové utratí, se jednotliví poskytovatelé půjček v závislosti na zkušenostech se svými klienty neshodnou. Stejně tak se neshodnou, jakou částku si lidé v průměru půjčují. Například podle společnosti Provident Financial vystačí téměř polovina jejích klientů s půjčkou ve výši pěti až deseti tisíc korun, zhruba třetina si půjčí více. Statistiky společnosti Home Credit vypovídají o průměrné výši úvěru 13 400 korun s délkou splácení kolem 23 měsíců. Zákazníci Poštovní spořitelny mají zájem nejčastěji o střednědobé úvěry s nižší měsíční splátkou a delší dobou splatností. V Raiffeisenbank si lidé půjčují v rámci spotřebitelských úvěrů v průměru prý sto tisíc korun a splácí je nejčastěji pět let.

Krize profil typického zájemce o půjčku nezměnila Typickými příjemci „vánočních“ půjček jsou podle Provident Financial domácnosti s měsíčním příjmem mezi 17 až 25 tisíci korunami. Půjčují si ženy i muži (ti ovšem o něco častěji). Téměř polovina příjemců půjček této společnosti spadá do věkové skupiny třicet až padesát let. Nejčastěji jde o středoškoláky s jedním nebo dvěma dětmi.

Nejvíce úvěrových smluv uzavře Provident v Moravskoslezském a Středočeském kraji. O něco méně si u něj půjčují lidé z Ústecka a jižní Moravy. „Krize profil typického klienta nezměnila,“ tvrdí Kozub a jeho slova potvrzují i zástupci ostatních poskytovatelských společností a bank.

A kvůli čemu se lidé v souvislosti s Vánoci nejčastěji zadluží?„Nejvíce budou lidé kupovat televize, domácí kina nebo chytré telefony. Svoji pozici stabilně udrží i notebooky,“ tvrdí Vojtěch Ščevík, obchodní ředitel firmy Home Credit. Podle průzkumu společnosti Provident Financial se mezi dárky budou často vyskytovat i domácí potřeby nebo oblečení.

Máte vysoké příjmy, ale chudě zařízený byt? Nepůjčíme vám! Stále více držitelů půjček ale začíná mít problémy s jejich splácením. Vyplývá to z údajů registru dlužníků vedeného sdružením Solus. Koncem září obsahoval víc než 1,72 milionu záznamů o nesplácených závazcích od více než 931 tisíc spotřebitelů. Celková dlužná částka po splatnosti přesáhla 29,5 miliardy korun. Jen v letošním roce vzrostl počet záznamů o dvanáct procent a počet registrovaných dlužníků o sedm procent. Mezi dlužníky je v současnosti zhruba každý desátý Čech.

I z tohoto důvodu zpřísňují poskytovatelé úvěrů podmínky, za kterých peníze půjčují. Důvodem odmítnutí může být i výše již splácených úvěrů, byť je dlužník splácí včas.

Rozhodující pro poskytnutí úvěru zůstává i nadále příjem žadatele. Některé nebankovní společnosti ale nedají jen na papírové údaje. „Hlavním rozhodovacím kritériem je pro nás osobní návštěva u klienta v domácnosti,“ vysvětluje tiskový mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Pokračování na straně 19

Dokončení ze strany 18

„V domácnosti zjišťujeme, zda tam klient skutečně bydlí a zařízení jeho domova odpovídá jeho příjmům. Pokud například uvede, že vydělává hodně peněz, ale na zařízení bytu to není vidět, půjčku neposkytneme,“ říká Holoubek.

V posledních letech se také stále více prosazují kreditní karty. Podle Zemanové jejich obliba stoupá, ale nedá se říci, že by je lidé využívali na úkor spotřebitelských úvěrů a splátkových programů. „Konzervativní klienti, zejména pak starší generace, zůstávají u nákupu zboží na splátky, který důvěrně znají. Zájem o kreditky ovšem výrazně narůstá. A už neplatí, že se jimi platí jen vyšší částky,“ tvrdí Kozub.

Zatímco v minulém roce poskytla lidem za prvních devět měsíců společnost Home Credit v rámci nákupů na splátky 1,2 miliardy korun, letos za stejné období to bylo „jen“ o sto milionů korun více. U kreditních karet stoupl objem poskytnutých peněz ve stejném období o čtyři sta milionů korun. Firma přitom nabízí kreditní kartu Tesco.

Podle Lukáše Civína, ředitele kreditních rizik Home Creditu, splácejí lidé nejlépe právě úvěry na kreditních kartách a nákupy na splátky. Nejvíce úvěrů 90 dnů po splatnosti zůstává v portfoliu hotovostních půjček a revolvingových karet.

***

Podle průzkumu společnosti Deloitte Češi letos budou šetřit méně než lidé v ostatních evropských zemích. Celkem vydá česká domácnost na Vánoce zhruba 12 400 korun, za samotné dárky asi 8000 korun.

KDO SI PŮJČUJE

Typický žadatel o spotřebitelskou půjčku u nebankovní společnosti * mírně převažují muži nad ženami * zhruba polovina klientů spadá do věkové skupiny 30 až 50 let * obvykle má žadatel jedno dítě nebo dvě děti * nejčastěji uvádí SŠ vzdělání * nejvíce úvěrových smluv se uzavírá v Moravskoslezském a Středočeském kraji, následuje Ústecký kraj a Jihomoravský kraj Měsíční příjem domácností žádajících o půjčku a jejich podíl na celkovém objemu půjček * do 7 tisíc korun 4,7 % * 7 až 10 tisíc korun 9,9 % * 10 až 17 tisíc korun 26,8 % * 17 až 25 korun 30,6 % * nad 25 tisíc korun 28 % Pramen: Home Credit, Provident

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...