Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nazí a mrtví: Dekadence v Rudolfinu

Česko

VÝSTAVA

Díla prominentů současného výtvarného umění a publikum vystavené řadě šoků by měla přinést výstava Decadence NOW!, jež bude ve čtvrtek otevřena v pražské Galerii Rudolfinum. Mládeži do 15 let je bez doprovodu vstup zapovězen.

Seznam autorů, jejichž díla budou v rámci výstavy prezentována, připomíná slovník významných výtvarných skandalistů několika posledních desetiletí – fotograf Robert Mapplethorpe, jehož proslavily anatomicky, řekněme, velmi deskriptivní snímky mladých mužů, oligarcha soudobého umění Damien Hirst, Anders Serrano, který si vydobyl proslulost dílem Piss Christ, Matthew Barney, hermafroditní hudebník Genesis P. Orridge, Jeff Koons, Keith Haring a mnoho dalších. Z českých umělců pak Jiří Černický, Josef Bolf nebo Václav Jirásek.

Díla těch všech se vejdou pod společnou hlavičku dekadentního umění, které podle kurátora expozice Otto M. Urbana „vyvolává nadšené reakce, stejně jako provokuje veřejné skandály. Vždy ale otevírá diskusi k celé řadě klíčových témat, jako odcizení, ošklivost, krása, halucinace, smrt, pornografie, násilí, drogy, nemoc, šílenství, která formují základní otázky současné kultury a společnosti.“

Aktuálním je pak činí „apokalyptický pocit zmaru a krize naší civilizace, který podněcuje zvýšený zájem o temnou stránku lidského nitra i samotného světa“. Výstava je rozdělena do pěti tematických kapitol podle různých forem krajnosti: Krajnost sebe: Bolest, Krajnost těla: Sex, Krajnost krásy: Pop, Krajnost mysli: Šílenství a Krajnost života: Smrt. V jejich rámci se publikum bude moci seznámit například se společným portrétem dvojice Gilbert and George, kteří svoje nepříliš lichotivě vyhlížející fotografické akty zasadili na pozadí zvětšeniny mikroskopického obrazu moči, velké plátno Terryho Rodgerse Ústup logiky, na němž je hyperrealistickým způsobem zachycen poněkud mátožně vyhlížející mejdan kokainové mládeže v různých stadiích obnažení se, případně rentgenový autoportrét Damiena Hirsta. U příležitosti výstavy vyjde i obsáhlá kniha, v níž Otto M. Urban zkoumá dekadenci z hledisek filozofického, historického, společenského i výtvarného.

Díla některých umělců, již budou na společné výstavě zastoupeni, budou prezentována i na samostatných výstavách. Fotografie Joela Petera Witkina budou v říjnu k vidění v Domě umění města Brna, práce dvojice Gilbert and George v pražském DOX.

***

Decadence NOW!: Galerie Rudolfinum a Uměleckoprůmyslové muzeum, Praha, od 30. 9. do 2. 1. 2011

Výstava je rozdělená do pěti kapitol podle forem krajnosti – Krajnost sebe: Bolest, Krajnost těla: Sex, Krajnost krásy: Pop, Krajnost mysli: Šílenství a Krajnost života: Smrt.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?