Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

NÁZORY ZE ZAHRANIČÍ

Česko

Co dokáže bambus

Je bambus strom, nebo travina? Může se zdát, že jde o pedantský dotaz, ale odpověď může určit budoucnost milionů chudých Indů. Dokud byl v Indii bambus definován jako dřevina, vztahovaly se na jeho pěstování, sklízení a obchod s ním licence.

Kromě legálních aktivit jako zpracovávání bambusu na papír tak existovala i nelegální sféra, kde se používal ve stavebnictví, pro ruční práce či výrobu vonných tyčinek. Ale bez oficiální licence byly dodávky nestálé a obchodníci nemohli při přepravě používat normální cesty. Nový status bambusu tak nabízí obyvatelům, jako jsou například kmeny ve střední Indii, nové obchodní příležitosti. Podle propočtů think-tanku Centre for Civil Society přinese deregulace pracovní místa pro 25 milionů lidí. Stejně jako když minulý rok zrušil soud v Dillí omezení počtu rikš, i tato změna naznačuje, že si Indie uvědomuje význam volného obchodu pro nejchudší.

Nový byznys, legální drogy

Slovenská média v posledních dnech rozpoutala debatu o volném prodeji takzvaných nových drog v obchodní síti už několik měsíců existujících Crazy shopů. Pod pojmem „nové drogy“ je třeba v případě sítě Crazy shopů rozumět, že jde o látky skládající se z komponentů, které zatím nejsou v našem právním systému označené jako nelegální.

Než se státní aparát rozhýbe a drogy zakáže, výrobci přijdou s novými, opět nezakázanými chemickými složeními svých produktů. Tento cyklus se například v Británii opakuje už několik let a legislativa se proti vynalézavosti výrobců zatím nezakázaných látek zdá být bezmocná. Čtenářsky vděčné téma však omezuje tuto debatu o jinak komplexním problému s drogami zatím jen na „skandalózní“ aspekt legálního prodeje těchto látek. Podle odborníků je třeba se na drogovou problematiku podívat komplexně a zahrnout do ní všechny související faktory, a to nejen z pohledu legislativy.