Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NBA na nohou. Nenáviděný zrádce James se vrací domů

Česko

CLEVELAND/PRAHA O tom příběhu se už napsalo spoustu, fanoušky basketbalové NBA hýbe ale pořád.

Když LeBron James, jedna z největších hvězd ligy, opustil před sezonou Cleveland, postavil své město vzhůru nohama. Dnes se do něj vrací v dresu Miami. A celý Cleveland je naruby znovu...

Ne, v zámoří nenajdete očekávanější bitvu, také se už začala probírat ze všech stran dlouho dopředu.

Naježení fanoušci Clevelandu se chystají na – v jejich očích – comeback nenáviděného zrádce. „Chápu. Chápu tu vášeň lidí kolem sportu. Bude to asi emotivní, ale já tam jedu vyhrát zápas,“ vzkázal hráč. O co tady vlastně jde?

Cleveland, kde James začal svou kariéru a odehrál sedm sezon, opustil bez splněného slibu – tedy získaného titulu. Většině Američanů ale vadí, jakým způsobem to udělal.

Svůj přestup oznámil ve sledované talk show „The Decision“ – Rozhodnutí. Tehdy se to Cavaliers dozvěděli jen pár minut předtím, bezmocní a s pocitem potupy.

Když ho poté majitel klubu Dan Gilbert pojmenoval zbabělcem, James říkal: „Tak co jsem měl dělat?“ A hned vrátil úder: „Já vlastně neměl Cleveland rád už od dětství. Narodil jsem se v Akronu, půl hodiny odtamtud. My Cleveland nenáviděli, dost lidí tam nenávidím dodnes.“ 20 tisíc lidí má na něj pískat To už bylo na fanoušky moc. Začali pálit jeho dresy, na obří stěně jednoho z domů byl hned strhnut Jamesonův megalomanský plakát. A LeBrona překřtili na LeBum.

Před dnešním zápasem rozjeli anketu, jak tedy na jeho comeback reagovat. „Nemělo by se mu nakonec dostat aplausu jako trocha vděku za to, co pro klub udělal?“ ptá se sportovní server Bleacherreport.com.

Jenže v hlasování jsou lidé ještě více než pro totální ignorování Jamese hlavně pro pískot a bučení.

„Myslím, že těch dvacet tisíc fandů bude z toho pískání bolet ještě dlouho hlava,“ prohlásil Drew Gooden, jenž v klubu hrával čtyři roky.

Cleveland navíc cítí čas pomsty. I proto, že to Miami – ačkoliv je největším favoritem na titul – moc nejde. Z 18 zápasů má už osm proher.

Ze všech jeho hvězd je v Americe nejvíce k posměchu kdo jiný než James. Do parády si ho už dokonce vzal i komediální seriál South Park.

V jednom dílu je postava malého Cartmana kárána matkou. „Musím nyní použít LeBronovu techniku,“ říká a rozhazuje rukama: „Tak co jsem měl, mami, teda dělat?“

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...